FITweb

ZPĚT

Jak zhubnout zdravě a natrvalo

Chtěla byste se zbavit nějakého kila? Hlavně se nesnažte dosáhnout co nejdřív. A nepodléhejte žádným „zaručeným“ dietám, které slibují deset kilo dole za měsíc.

Jak zhubnout zdravě a bez rizika jojo efektu? Především je třeba si uvědomit, že se pouštíte do běhu na dlouhou trať. Jak tedy uspět?

Především musíte poznat své zvyky. Lékaři každému obéznímu pacientovi doporučují vést si podrobný jídelníček. Je-li takový přehled veden kvůli lékařské konzultaci, je nutné zapisovat si nejen to, kdy jsme co snědli, ale také co jsme u toho dělali, kde jsme jedli, proč jsme to něco jedli a jak jsme se cítili. Chcete-li zhubnout jen pár zimních kil, asi nebude nutné vést si tak podrobný přehled, na druhou stranu vám to může pomoci uvědomit si spoustu věcí, o kterých jste vlastně neměla ani tušení. Ujistíte například, kdy máte největší hlad, jestli jíte víc ve stresu či ze vzteku a tak dále.

Změny zavádějte postupně. Opravdu postupně. Jste-li milovnice bůčku a čabajky a ze dne na den začnete chroupat mrkev, uspět nemůžete. Proto se vyvarujte radikálních změn nakumulovaných na sebe, ale měňte svůj životní styl, ale opravdu životní styl postupně. Pokud jste dosud neměla vztah ke sportu a zdravé stravě, zavádějte nové zvyky pěkně zlehka. Jen tak dáte tělu i své mysli šanci na změny si zvyknout a přizpůsobit se jim. Pracujte tedy na změně jednoho svého zvyku a když se vám to podaří, začněte pracovat na dalším.

Plánujte dopředu. Zvyk je železná košile a ty vaše jídelní zvyklosti vás mohou ovlivňovat víc, než si myslíte. Proto plánujte. Jídlo si dělejte do práce s sebou, protože jen tak budete mít vliv na to, z čeho je vaše jídlo uvařené a co obsahuje. Pokud se chystáte například na večírek a bojíte se lákadel v podobě bohatého rautu, zaprvé se před akcí najezte a zadruhé se rautu prostě vyhýbejte. Pokud máte hlad, dejte si klidně i plný talířek zeleniny, nebo vyzkoušejte i nějaký ten pamlsek,výrazně uberte na množství.

Myslete pozitivně. Především si zakažte myslet na to, co změnou životního stylu ztratíte. Jediná ztráty, na kterou smíte myslet, je ztráta kilogramů. Dál se ale soustřeďte na jedinou věc, a to jsou vaše zisky. Váš nový režim vám přinese nejen hezčí tělo, ale také lepší kondici, víc zdraví a mimo jiné i mnohem lepší náladu. To už za změnu stojí. A kromě toho občasný hříšek je povolen a může vám i pomoci v dodržování nových zvyků. Tak si zařaďte jednou za čas nějaký dortík nebo klobásu, ať se vám v ostatní dny, týdny a měsíce lépe hubne.

14.4.2008 1:00 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.