FITweb

ZPĚT

Zahrádka za oknem

Není receptu, aby nevyžadoval čerstvou mátu, snítku tymiánu či právě utržené oregano. Někdo je nahradí těmi sušenými, někdo se v supermarketu mrkne k zelenině, protože tam se dají čerstvé bylinky sehnat. A někdo to vezme „z gruntu“ a rozhodne se, že si ingredience opatří tak nějak z vlastních zdrojů. A jak si opatřit ty vlastní zdroje?

Je to velmi jednoduché – u základních bylin, jako je bazalka nebo máta, se můžete opět podívat do supermarketu, případně využít velká zahradnictví a obchody pro zahrádkáře a kutily. Tam nakoupíte většinou vzrostlé rostlinky, ale můžete koupit i semínka a doma si zasít na balkoně do truhlíku. V tom druhém případě je ostatně nabídka mnohem větší a kromě bazalky, tymiánu nebo majoránky si můžete pořídit i saturejku, kerblík, kozlík lékařský, měsíček nebo třeba estragon. A to výčet nabízených bylinek rozhodně nekončí.

Většinou stačí opravdu jen zasít a zalévat, žádnou přehnanou péči bylinky nepotřebují. Zato krásně rostou nádherně voní a ještě vám rozveselí balkon či parapet svěží zelenou barvou.

A je fakt, že sušený rozmarýn a čerstvě utržená větvička jsou skoro dvě různé byliny. Pokud vydržíte, získáte si další semínka už z vlastního „záhonku“ – například u bazalky to není nic těžkého a svou zahrádku si tak můžete velmi snadno obnovovat vlastně zadarmo. Jen nezapomínejte pravidelně zastřihávat a bez sentimentu používat. Jen tak mimochodem, vlastní bylinky mají ještě jednu výhodu – za oknem vám vlastně roste bio.

Tip: Na balkoně se docela dobře daří i jahodám, hrášku nebo malým rajčátkům.

13.6.2008 1:00 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.