FITweb

ZPĚT

5 rad pro nedočkavce

Cvičíte už několik let a stále žádný výsledek? možná stačí malá změna a centimetry začnou ubývat. Pět rad, které vám pomohou rychleji spalovat kalorie, popohnat metabolismus a snadněji dosáhnout vytoužené štíhlé postavy.

1. POUŽÍVEJTE RŮZNOU ZÁTĚŽ

Činky, posilovací gumičky, therabendy, fitness tyče, dokonce i vaše vlastní váha vám pomáhá formovat pevnější a vyrýsovanější svaly. Nebojte se je používat, kulturistka se z vás tak určitě nestane. Naopak, je dokázáno, že pro dokonalé procvičení svalu je třeba používat takovou zátěž, abyste již po osmém opakování cítili ve svalu únavu. Pokud zvládnete patnáct opakování „levou zadní“, je čas sáhnout po větší zátěži.

2. RŮZNORODOST JE KOŘENÍM (NEJEN) ŽIVOTA

Také vašemu tréninku jen prospěje, když ho občas zpestříte něčím novým. Lidské tělo se stále stejné zátěži velmi snadno přizpůsobuje. Proto se může snadno stát, že po několika týdnech pravidelného cvičení přestanete vidět jakékoli pokroky. Měňte svůj trénink každé čtyři týdny a střídejte různé aktivity. Pokud chodíte 2x týdně do posilovny, přidejte k tomu také běh nebo plavání, po měsíci můžete vyzkoušet jízdu na kole, jógu apod. V posilovně střídejte volné činky a stroje, nebojte se i netradičních pomůcek, jako je medicinbal nebo BOSU.

3. NEŠETŘTE SE

Cvičení s nízkou intenzitou v tzv. spalovacím pásmu není příliš náročné. Vlastně se ani příliš nezapotíte. To může být problém: třicet minut v klidném tempu vám sice neublíží, ale mnohem více získáte, když trochu zaberete a nebudete cvičení šidit. Pro rychlé vytrénování pevných svalů je mnohem vhodnější intervalový trénink (několik minut v extrémním tempu, následovaných poloviční dobou k načerpání sil). Např. čtvrthodinka opakování minuty rychlého běhu a 30 vteřin chůze. Naučíte tak tělo intenzivněji pracovat a alespoň dočasně zrychlit metabolismus.

4. PROTÁHNĚTE SE

I když strečink slouží především jako prevence zranění svalů, pomáhá také zlepšovat celkové držení těla a dokonce i zvýšit svalovou sílu. Současné studie ukázaly, že pravidelné každodenní protahování svalů může kromě flexibility také posílit sval až o 5 %. Před strečinkem se vždycky alespoň trochu zahřejte a při protahování svalů nedělejte nic přes bolest, vždy jen do pocitu mírného tahu.

5. AEROBIK VERSUS POSILOVNA

Lidé se dělí na dvě skupiny: jedna nedá dopustit na trénink s činkami, druhá tvrdí, že není nic lepšího než spalování kalorií ve skupině při aerobiku nebo spinningu. Co je lepší pro hubnutí? Ani jedno, ani druhé nebo spíše jedno bez druhého fungovat nebude. Čím víc budete mít svalů, tím rychleji vaše tělo bude spalovat přebytečné kalorie (dokonce i v klidu!), při aerobním tréninku zase zaútočíte na tukové polštářky a navíc posílíte kardiovaskulární systém. Ideální je kombinovat obojí v poměru 1:1.


Myslete na to, že při cvičení je nutné hlavně pohodlí. Zkoušíte- li nový sport, pátrejte po vhodném oděvu a obuvi.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 15:43 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.