FITweb

ZPĚT

Dejte si pořádně do těla

Máte pocit, že čím více se při cvičení zapotíte, tím lépe? Nebo naopak odcházíte z tělocvičny se suchým tričkem. Co je pro naše tělo, kondici a hlavně hubnutí nejlepší?

Při návštěvě fitnessu potkáte jak ženy zborcené potem, tak ty, které odcházejí domů a to, že trápily své tělo hodinovým cvičením, na nich není vůbec vidět. Přímá úměra mezi množstvím prolitého potu a intenzitou cvičení neexistuje. „Každý člověk je svým způsobem jedinečný a každý z nás má jiné tělo, tudíž i jinak funguje.

Pokud intenzivním cvičením myslíme aerobní aktivitu např. spinning, tak tady je velmi pravděpodobné, že pokud člověk přidá do kopce, tak se také začne více potit. Při intenzivním cvičení v posilovně to ale může být úplně jinak.

S třicetikilovou zátěží můžete cvičit bez jediné kapky potu a ani při výrazném zvýšení zátěže se potit nemusíte,“ říká profesionální fitness trenér Jaroslav Luc. „Každý z nás má jinak nastavenou intenzitu pocení nejen při zátěži, a proto podle množství vypoceného potu nejde hodnotit úsilí vydané při cvičení ani množství spálených kalorií.“

Minimálně deset minut

Lidský organismus se potí kvůli tomu, aby se ochlazoval. Někdo se potí málo, jiný zase více. Čím více se člověk potí, tím více se z těla odvádí vody a soli (minerály). Pocení tedy reguluje tělesnou teplotu, a to z důvodu přirozené potřeby ochlazovat se. Proto je důležité v průběhu tělesné aktivity doplňovat tekutiny. Každá fyzická aktivita souvisí s výdejem energie.
Jak je to tedy s odbouráváním tuků?

„Prvních deset minut si tělo bere zásoby z glykogenu. Podkožního tuku se v tak krátké době aktivita pravděpodobně ani nedotkne. Po dalších deseti až patnácti minutách přestane přeměna probíhat anaerobním způsobem a začne probíhat aerobně. Ale není to tak, že po deseti minutách by se nám měl automaticky odbourávat tuk. Podkožní tuk se odbourává velice složitým způsobem, s odstupem hodin od pohybové aktivity. Samotné pocení tedy s odbouráváním tuků přímo nesouvisí,“ zdůrazňuje Jaroslav Luc.

Aerobní či anaerobní

Jak již bylo řečeno, při aerobním tréninku se většina lidí potí mnohem více než při silových aktivitách. Je to dané tím, že při aerobních aktivitách se tělo více zahřívá a vzápětí musí pocením vyrovnat teplotu. Při posilování se cvičí obecně pomaleji a s pauzami, proto není nadměrné pocení nutné.

S množstvím vydaných kalorií, ale pocení nesouvisí. Je prokázáno, že ještě 48 hodin po fyzické aktivitě je rychlost metabolismu vyšší a tělo spaluje více kalorií. Aerobní trénink působí příznivě také na naši tělesnou vytrvalost a kardiovaskulární systém.

Silové aktivity, jako je posilování s činkami nebo na strojích proto primárně nepomáhají odbourávat tuk tolik jako sporty aerobní - vytrvalostní. Na druhou stranu čím více svalů, tím větší množství spálené energie v době klidu. Svaly formují postavu a i při vyšší váze zlepšují vzhled celé postavy. Anaerobní (silové) cvičení také pomáhá budovat svalovou hmotu a zpevňuje kosti. Mimoto zvyšuje rychlost a sílu. Nejlepší je proto kombinovat oba dva druhy cvičení -aerobní i anaerobní.

ZAPOTÍTE SE!

Pokud máte přes toto všechno pocit, že jen sport, při kterém se pořádně zapotíte, vám přinese dobrý pocit zadostiučinění, vsaďte na některou z následujících aktivit.

Schwinn Cycling

www.fitness-solutions.cz/schwinn/

Kde si zajezdíte:

» World Class Fitness Center, Václavské nám. 22, Praha 1, www.worldclass.cz

» Schwinn Cycling Nymburk, Malé Valy 303, Nymburk, www.kupkova.com

» Schwinn Cycling Nýřany, Revoluční 155, Nýřany, www.schwinncycling-nyrany.cz Kolik stojí: od 100 Kč/lekci

Schwinn Cycling program byl vyvinut jedním z nejzkušenějších týmů indoor cyclingu na světě. Na rozdíl od jiných cyklistických programů, které jednoduše „přesunou“ jízdu z přírody dovnitř, se Schwinn Cycling zaměřuje na výuku důležitých prvků tréninku, jako je kontrola rychlosti otáček a tepové frekvence.

Tento systém zaručí účastníkům hodin výsledky a pomůže jim na cestě k tréninkovému cíli. Schwinn Cycling je více než jen cvičení, je to speciálně upravený cyklistický program pro fitness centra. Je kombinací základních cyklistických pohybů s motivačními metodami. Kromě příznivého účinku na kardiovaskulární systém se dočkáte také velkého množství spálených kalorií, a pokud pojedete ve správném tepovém pásmu, také úbytku tuků.

K2 HIKING

www.k2hiking.cz

Kde si zachodíte:

» Dům plný pohybu II., Na Stínadlech 3280, Teplice, www.dumplnypohybu.cz

» GYM centrum, Přední 15, Jihlava, www.gym-centrum.cz

» Bamboo Dynamic Gym, Nad Stráněmi 4512, Zlín, www.bambooclub.cz Kolik stojí: 100-150 Kč

V poslední době jsou velmi oblíbené vedené lekce chůze-walkingu, běhu-runningu nebo program H. E. A. T. K2 HIKING je jednoduše řečeno lekce, která simuluje vysokohorskou turistiku, ale zároveň je obohacena o různé speciální prvky chůze, které tak dělají lekci velmi zábavnou a atraktivní.
Nejde tedy jen o jednotvárné „kráčení do kopce“.

Speciální trenažér má držáky i na činky, takže během lekce zapojíte i horní polovinu těla, což je možné jen u minima kardio strojů. Pokud si zvolíte lekci dostatečně intenzivní (pozor - napoprvé zvolte skutečně „jen“ lekci pro začátečníky), můžete spálit až 3500 kJ za hodinu, což představuje jeden opravdu opulentní oběd o několika chodech!

Bikramjóga

www.bikramyoga.cz

Kde si zacvičíte:

» Bikram yoga Prague, Karolíny Světlé 8, Praha 1 Kolik stojí: 350 Kč/lekce (10 dní pro začátečníky jen 400 Kč)

Jógu ve 42 stupních může cvičit jen opravdový blázen - řekne si možná většina lidí, kteří o principu cvičení bikramjógy slyší poprvé. Bikramjóga je však mnohem více než jen cvičení jógy v nesnesitelném horku. Lekce bikramjógy je dynamický 90minutový program 26 póz hathajógy (fyzické jógy) a dvou dýchacích cvičení ve vyhřátém sále na 42 °C.

Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění. Touto vědecky vystavěnou metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy lidského těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí. Začátečníci i pokročilí cvičí společně, ale každý podle svých možností.

Ke zdokonalení dochází podle propagátorů bikramjógy neuvěřitelně rychle. Proč se bikramjóga cvičí při tak vysoké teplotě? Teplo stimuluje spalování tuků a skrze pocení dochází k detoxikaci organismu. Svaly jsou stále v teple a nehrozí proto jejich natažení nebo natržení. Rychlejší je také regenerace sil po cvičení.

Squash

Kde si zahrajete:

» Squash centrum HK - Třebeš, Hradecká 1770, Hradec Králové, www.squashhk.cz

» Squash Centrum - Mariánské Hory, ul. 28. října 150, Ostrava, www.squashsport.cz

» Club Classic, Žabovřeská 3, Brno, www.clubclassic.cz Kolik stojí: 150-400 Kč/za kurt

Squash zná dnes už skoro každý a už dávno to není sport pouze manažerů a bývalých tenistů. Na squashovém kurtu se za míčkem naběháte mnohem více než při jiném raketovém sportu, a to hned z několika důvodů. Pole je menší, údery do míčku rychlejší a navíc se hraje i „do stran“.

Jde o sport výbušný a rychlý a velmi intenzivní. I ti, kteří jsou zvyklí na fyzickou zátěž, mají zpočátku problém vydržet hrát celou hodinu. Dobrým nápadem je proto přijít hrát ve třech a na kurtu se po dvou střídat. Potit se budete zaručeně, pro hubnutí však tento sport příliš vhodný není, protože křivka tepové frekvence hodně kolísá a pohybuje se především v anaerobním pásmu. Pro kondiční trénink je to však aktivita ideální.

Běh na lyžích

Tipy na skvělé trasy:

» Pro nenáročné: 13 km - Modrava - Rybárna -Javoří Pila - Tříjezerní slať - Rybárna - Modrava

» Pro nadšence: 31 km - Malá Morávka - Karlov - U Mravencovky - Alfrédka - Jelení studánka -Barborka - Karlova Studánka - Hvězda - Malá Morávka

» Pro zkušené: 50 km - Bedřichov - Nová louka -Rozmezí - Čihadla - Na Knajpě - Kůrovec - Vlašský hřeben - U Bunkru - Mořina - Smědava - Čihadla -Krásná Máří - Olivetská hora - Bedřichov Info o běžeckém lyžování: www.bilastopa.cz nebo www.czecot.cz

Běžkování je ideální komplexní trénink na procvičení celého těla. Kromě toho můžete touto formou poznávat okolí a užít si zimní krajinu. Jde o sport poměrně zdravý, nezatěžuje klouby a šlachy a vzhledem k tomu, že jde o aerobní zátěž, dobře se při něm i hubne.

Za jednu hodinu běžkování spálíte až 1800 kJ, a pokud pojedete v mírném tempu, půjde většina energie na úkor tuků. Potit se budete určitě, a to i přesto, že se provozuje venku v chladném prostředí. Nezapomeňte proto na funkční prádlo, které zahřeje, ale zároveň odvede i přebytečný pot.

Při cvičení doplňujte vypocené tekutiny vodou, ne slazenou šťávou nebo džusem. Vhodné jsou i iontové nápoje. ptali jsme se

Jaroslava Luce fitness trenéra www.sipkova.cz

11.3.2010 14:13 | aktualizováno 11.3.2010 15:26 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. jarmelina

  jarmelina Ahoj všichni,jsem tu nová, mám 3 měsíce po porodu, nekojím. Váha nějak nechce jít dolů. Jezdím na orbitreku. Mohl by mi někdo poradit,jak dlouho mám jezdit, ráno nebo raději večer. A jaký máte výsledky? Jezdím ráno 20 min., večer také. Prý se ale tuky spalují až po 20 minutách,tak nevím. předem děkuji Jája 8-)

  Čtvrtek 20:07

 2. primule

  primule to jarmelina:já jezdívám na eliptikálu 3 x týdně po dobu 45 minut...takové svižné tempo, ne moc rychle, ani pomalu...jj, tuky se spalují až tak po půl hodině:-)ale ´to rozvržení na dva tréninky je taky dobré :-)

  Pondělí 18:36

 3. koniprd

  koniprd a jak hubneš primule?Já taky jezdila 45minut,ale váha mi začala stát,asi si tělo zvyklo :-$

  Úterý 15:50

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.