FITweb

ZPĚT

Techno trénink aneb cvičíme s herní konzolí

Jana Leblanc vyzkoušela cvičení nové generace s herní konzolí Xbox 360 se senzorem Kinect. Jaké to bylo? A máte si ji také pořídit?

Prvně je třeba říct, že patřím mezi nadšence technologických novinek, přestože v reálném životě jsem IT antitalent.

Když jsem dostala nabídku cvičit s konzolí Xbox 360, schválně jsem si dodání načasovala na chvíli, kdy přijel na návštěvu můj bratr, aby mi pomohl celý systém zapojit. Nebylo to ale vůbec složité. Softwarový inženýr, kterého sledujete z pohovky, za vás udělá i úvodní registraci, nastaví výšku, váhu a další důležité věci. Systém se skládá z herní konzole a senzoru Kinect, v němž jsou zabudované tři kamery, které vás snímají, a když je potřeba, pořídí i vaše fotky, aby virtuální trenérka viděla vaše provedení cviku.

Ještě než hru spustíte, užijete si dobrou rozcvičku, protože systém ovládáte částečně konzolí, ale úvodní menu hry máváním rukou do stran.

STOMETROVÝ BYT?

Vše kolem Xboxu se děje v televizi.
Kinect s kamerami a pohybovým senzorem jsem proto postavila blízko ní. Ani konzole žádný prostor nezabere – buď ji držíte v ruce, nebo odložíte stranou. Jenže pak mě kamery a senzor potřebovaly nasnímat a to už bylo s prostorem trochu horší. Od sedačky k televizi mám sotva dva metry, vpravo je topení a okno, vlevo knihovna trčící do prostoru. Postavit se dva až tři metry před senzor znamenalo odstěhovat stolek, odsunout sedačku a nakonec i jídelní stůl. To byl ale jen začátek.

Postupně mi vadila kluzká podlaha (nedá se cvičit bez bot a bez podložky) a také mi překážel lustr, takže jsem výskoky proto po prvním kontaktu se žárovkou oželela, což ale nebyl správný krok. To se ukázalo až poté, co jsem na začátku zvládla s trenérkou fitness test, podle něhož mi byla nastavena úroveň na další týdny. Ale to předbíhám.

VIRTUÁLNÍ MARIE

Program mi dal na začátku na výběr ze dvou koučů – Alexe nebo Marie, kteří, jak jsem zjistila asi minutu po zvolení Marie, existují i v reálném světě. Marie se mi představila a poté rychle šup do tělocvičny. I ta je graficky zpracovaná maximálně precizně s virtuálními spolucvičícími i hudbou v pozadí. Než jsem začala, dala mi Marie na výběr, jestli chci díky tréninku dosáhnout síly, získat svaly nebo zhubnout. Vybrala jsem si hubnutí (cíl se dá během tréninku kdykoli změnit) a na řadu přišel fitness test, ve kterém trenérka zjistila, jak jsem na tom. No, mizerně.

Protože pravidelně běhám, přičítám mizerii vynechání cviků, kvůli kterým bych měla po lustru, stropu a knihovně.

POD DOHLEDEM

Fitness test i následný trénink probíhal tak, že Marie mi cvik nejprve ukázala a pak cvičila se mnou – ona na levé, můj modrý pohyblivý stín (jak mě snímá senzor) na pravé straně televizní obrazovky. Systém nejenže mi počítal opakování cviku, ale hlídal i jeho správné provedení. „Vypadá to, že máš větší sílu v pravé než v levé noze,“ řekla mi Marie po jednom ze cviků. Zatraceně, jak to poznala?

Kdo za tím sedí? Kdo kde teď sedí a hlídá, jak správně nebo špatně dělám dřepy, a prostřednictvím Marie mi sděluje, že bych je mohla dělat o něco líp nebo že bych měla jít v kliku o něco níž? Každopádně virtuální Marie je přesně taková trenérka, jakou znáte z amerických filmů. „Je to náročné, já vím, ale jsi skvělá. Zvládneš to! Pojď, ještě deset vteřin! Ukaž mi kolena, pořádně kolena… Vidíš? Takhle je to paráda,“ ozývá se z televize povzbuzování a já přemýšlím, co si o tom asi myslí moje sousedka. Marie totiž nezní jako virtuální realita, ale jako reálná Marie, trenérka Nike, kterou mi systém představil v úvodním videu.

PLÁN NA ČTYŘI TÝDNY

Když je konec testu, dostanu vyhodnocení, pochvalu a krátké informace ke čtyřtýdennímu tréninku naplánovanému na základě výsledků přímo pro mě. Můžu si vybrat, jak často budu cvičit a které dny v týdnu.

Zavazuju se ke čtyřem dnům v týdnu, za což dostávám od Marie obrovskou pochvalu. Střídat se budou dvě kardia a dvě posilovací lekce, přičemž u každé si můžu vybrat ze čtyř druhů obtížnosti a také z různé délky cvičení – od 15 do 60 minut. Po čtyřech týdnech projdu testem znova a Kinect mi vyhodnotí kondici. Když se zlepším, nastaví nový, náročnější program, takže se budu neustále zlepšovat. Program navíc výsledky zapisuje, tudíž je můžu sdílet s přáteli v herní komunitě.

POCENÍ PŘED TELEVIZÍ

Protože zprovoznění systému, seznámení s ovládáním, konzolí a fitness test trvaly déle, než jsem čekala, vybírám si na úvod patnáctiminutovou kardio lekci vyšší obtížnosti, která pro mě poté, co jsem vloni zvládla půlmaraton, musí být hračka. Po prvních dvou minutách začínám tušit, že jsem se spletla.

Třináct kardio minitréninků se cvičí po půl minutě nebo minutě, ale na plný plyn. Následuje třicet vteřin oddych a další cvik. Takzvané drily se střídají v rychlém sledu, abych se ani vteřinu nenudila. S Marií jsem se z tělocvičny přesunula na zelenou trávu pod širým nebem. Tedy – virtuálně. Běhám, běhám přes překážky, skáču, dělám dřepy, dřepy s výskokem, pak se postavím ke stěně a létají na mě balony, před nimiž musím uhýbat, následně mi „lezou“ do tréninku překážky, které musím oběhnout, přeskočit, podlézt…

Potím se i na chodidlech a nadávám si, že jsem si neoblékla sportovní podprsenku a pořádné oblečení místo legín a domácího trika. Řeknu to na rovinu: Xbox jsem dost podcenila.

ODHODLÁNÍ A MOTIVACE

Myslela jsem si, že spíš než o reálné cvičení půjde o to, vzbudit v člověku dobrý pocit, že se k pohybu odhodlal.

Čekala jsem pár dřepů, nějaký cvik na podložce a hotovo. Jenže systém překvapil. Neošidíte ho. Tedy ošidíte: cviky, které se vám nelíbí, můžete přeskočit, ale s Marií mající na sobě tričko velikosti 34, to prostě nejde. A tak jsem – až na výskoky – jela naplno.

I ve špatné podprsence a tlustých ponožkách. Tento článek píšu druhý den po cvičení. Hýbat se můžu, ale ruce i nohy cítím a nedá mi to nepřemýšlet, jak bych dnes vypadala, cvičit ne patnáct, ale šedesát minut. Upřímně?

Do Xboxu jsem se nezamilovala na první pohled. Získává si mě postupně a má k tomu v reálném světě v tomto období velmi zdatné pomocníky: mlhy, mráz a absenci slunce. Když konzoli vypínám a z televize na mě mrká Rafael Nadal se vzkazem, jak skvěle jsem cvičila, nemám ani špetku pochybností, že bych Xbox nezapnula znovu. Možná už dnes?

Možnosti tréninku:

Domácí pomůcka pochází z dílny firmy Microsoft. Ke cvičení potřebujete televizi, herní konzoli Xbox 360 a hru neboli typ tréninku, který si můžete vybrat podle svého gusta. Co všechno lze vyzkoušet?

ZUMBA FITNESS Hubněte a tvarujte postavu fitness tancem ve třech herních režimech. Cvičit můžete buď sama, nebo s kamarádkou pod vedením šesti instruktorů. Tanec si vyzkoušíte v deseti úchvatných prostředích od Miami až po nabitý noční klub v Los Angeles.

YOUR SHAPE: FITNESS EVOLVED 2012 Více než devadesát hodin cvičení, které zahrnují bojové umění, taneční hodiny, kardio, výcvikový tábor pro dokonalou kondici nebo režim „Run the World“, který vám umožní virtuálně běžet ulicemi New Yorku, Paříže nebo Londýna. Cvičit můžete sama nebo vyzvěte na souboj hráče z celého světa.

JILLIAN MICHAELS: FITNESS ADVENTURE Americká ikona cvičení připravila energeticky náročný trénink, který bude vyhovovat spíše pokročilým. Fitness Adventure obsahuje 58 předdefinovaných kruhových tréninků zaměřených na běh, lezení nebo skákání odehrávající se v prostředí džungle. Program se skládá z deseti kruhových tréninků, které mají za cíl pomoci vám dosáhnout co nejlepších výsledků na základě osobních cílů. Vytvořit si můžete také vlastní kruhový trénink. Více informací a další hry najdete na www.xbox.cz


Článek vyšel v časopise Dieta.

29.11.2018 1:01 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.