FITweb

ZPĚT

6 tipů, jak vybrat inline brusle pro začátečníky i zkušenou bruslařku

Komerční sdělení

Nechce se vám trávit čas ve fitness centru, když je venku krásné počasí? Od jara do podzimu si můžete zlepšit kondici a užít spoustu zábavy i se sluncem v zádech a s větrem ve vlasech – stačí si pořídit kolečkové brusle a vyrazit na nejbližší inline stezku.

Jde vám při výběru nových kolečkových bruslí ze všech čísel a zkratek hlava kolem? Zorientovat se v nabídce inline bruslí je naštěstí mnohem jednodušší, než se vám na první pohled zdá – musíte jen vědět, na co se zaměřit.

1. Ujasněte si, jak budete brusle používat

Jste (věčný) začátečník, anebo zkušená bruslařka, která miluje rychlou jízdu? Plánujete objevovat společně s dětmi inline stezky v okolí, zkoušet nové kreace ve skateparku nebo snad zahájit úspěšnou kariéru budoucí hvězdy inline hokeje? Protože budete pro každou z těchto aktivit potřebovat jiné vybavení, nejprve se pořádně zamyslete nad svými sportovními ambicemi a aktuálními bruslařskými dovednostmi.

2. Kolečka, aneb to nejdůležitější hned na začátek

Velikost a tvrdost koleček – to jsou dva nejdůležitější parametry, které ovlivní, jak si jízdu na svých nových bruslích užijete. S většími a tvrdšími kolečky totiž sice prosvištíte inline stezkou rychleji, ale za cenu horší ovladatelnosti bruslí.

Jestliže zatím nemáte s bruslením příliš zkušeností, zvolte raději kolečka s průměrem 80 mm či méně a s tvrdostí 82A nebo nižší. Brusle s tvrdšími kolečky většími než 90 mm přenechejte zkušeným inlinistům, kteří si už dokážou poradit s jejich větší citlivostí na terénní nerovnosti i s horší ovladatelností v zatáčkách a při vysokých rychlostech.

3. Kvalitní ložiska vám ušetří spoustu námahy

Při výběru bruslí byste měli zohlednit i vlastnosti ložisek. Na jejich provedení totiž závisí míra tření při otáčení koleček a tím pádem i námaha, kterou budete muset během jízdy vynaložit. S kvalitními ložisky navíc pojedou vaše brusle potichu a plynule bez nepříjemného cukání. Zatímco pro opravdu rychlou jízdu budete potřebovat nejkvalitněji provedená ložiska, nejčastěji označovaná jako ABEC 9, při rekreačních projížďkách si bohatě vystačíte s ložisky ABEC 5 nebo ABEC 7.

4. Jak mít všechna čtyři kolečka pohromadě?

O rychlosti a stabilitě bruslí nerozhoduje jenom typ koleček, ale také materiál rámu, který k sobě kolečka spojuje a zároveň je připevňuje k botě. Zatímco rám z hliníku nebo kompozitních materiálů je pevnější a odolnější proti nárazům, měkčí plastový rám lépe utlumí otřesy během jízdy.

5. Myslete na svoje pohodlí

Jestliže se při bruslení budou vaše nohy cítit jako ve svěráku, stráví nové brusle nejspíš většinu času na dně skříně. I když jste pro krásu zvyklá přetrpět celé dny na jehlových podpatcích, při výběru bruslí se soustřeďte především na své pohodlí. Základem je dostatečný prostor uvnitř boty do délky i do šířky a příjemným bonusem pak vnitřní měkká vložka, která zmírňuje otřesy a spolehlivě odvádí vlhkost.

6. Závěrečné dilema: Přezky, nebo tkaničky?

Pomocí přezek sice brusli zapnete rychleji, ale s tkaničkami ji lépe utáhnete na noze, což je důležité pro vaši stabilitu i bezpečnost během jízdy.

Na kolik vás vyjdou nové inline brusle?

Zatímco cena profesionálních kolečkových bruslí se může vyšplhat až ke dvaceti tisícům, kvalitní rekreační inline brusle vhodné pro začátečníka či mírně pokročilého bruslaře pořídíte už za tři až pět tisíc korun – třeba na e-shopu Bauer. Za brusle tak utratíte přibližně stejně jako za čtvrtletní nebo půlroční permanentku do fitka – ale namísto několika málo měsíců si je budete užívat po mnoho let.

28.6.2019 1:07 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.