FITweb

ZPĚT

Při práci se mi těžko hubne

Je mi 25 let a pracuji jako barmanka. Na svou výšku 173 cm si s kolísavou váhou 59 –63 kg nemohu stěžovat, je to podle mě tak akorát. Při své práci ale nemám čas cvičit a potřebovala bych si zpevnit postavu.

Ptali jsme se: MUDr. Petra Šrámková Centrum pro léčbu obezity, www.iscare.cz

Je mi 25 let a pracuji jako barmanka. Na svou výšku 173 cm si s kolísavou váhou 59 –63 kg nemohu stěžovat, je to podle mě tak akorát. Při své práci ale nemám čas cvičit a potřebovala bych si zpevnit postavu. Hlavně když dělám týden noc, týden volno a týden den a mezitím nějaké záskoky v práci, jsem ráda, když jsem doma a můžu odpočívat. Ne vždy mám čas si doma připravit něco k jídlu a pak skončím hladová někde ve fastfoodu. Mám také problém s trávením. Některá jídla, především zeleninu a mléčné výrobky, jen těžko trávím a ještě druhý den je cítím v žaludku. Co mám jíst, abych si udržela váhu a přitom se cítila dobře?

Kateřina

ODPOVĚĎ:

Vaše hmotnost je ideální, dokonce při spodní hranici BMI 19–21. Každý máme nějaké zaměstnání a řada z nás pracuje v nepravidelných směnách. To opravdu časem predisponuje k riziku zvýšené hmotnosti. Ale to, že nemáte čas na cvičení, si myslím, je jen výmluva. Opravdu každý si může nějaký čas najít – třeba místo sledování televize apod. Na zpevnění postavy je velmi dobrý aerobik či kalanetika, ale rozhodně postačí i posilování doma na koberci třeba s malými 1kg činkami – hlavně pokud je to pravidelné.

Je prakticky jedno, zda cvičíte v 6 ráno nebo ve 23 hodin večer. To, že občas navštívíte fastfood, asi problém není – vždy si můžete vybrat zeleninový salát třeba i s kouskem smaženého kuřete, nebo 1 obyčejný malý hamburger se salátem bez hranolků a k tomu light nápoj. Samozřejmě je nejlepší si jídlo s sebou nosit připravené. Přes den je ideální jíst asi po 3 hodinách a v době noční asi v 18 hodin večeře, ve 22 a ve 2 hodiny 2 malé svačiny. Při práci v noci by měla převažovat zelenina a bílkoviny – sacharidům je dobré se vyhýbat. Problémy s „trávením“ můžou vyřešit mléčné výrobky s laktobacily – je dokázáno, že právě tyto produkty se jako potravina tráví nejlépe a nejrychleji. Můžete zkusit i pravidelně užívat třeba Lepicol – což je vláknina s laktobacily ve formě tablet.


Ptejte se: Pokud máte nějaké dotazy, na které byste rádi znali odpověď, napište nám, my se za vás zeptáme. dieta@mf.cz

27.1.2009 14:29 | Pavla Maříková a Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.