FITweb

ZPĚT

Magická moc aromaterapie

Hledáte ztracenou energii pro unavenou pleť? Nebo naopak toužíte po jejím zklidnění? Obraťte se o pomoc na vůně květin a éterických olejů.

Aromaterapie využívá esenciální oleje a vonné esence z květů, plodů, listů, kůry a kořenů rostlin k léčení, kterému se říká holistické, tedy léčení duše i těla. Nemusí jít jen o to, zapálit si vonnou svíčku nebo zajít na orientální masáž do salonu. Aromaterapie se hojně využívá i v kosmetice, ať už ke zkrášlení pleti nebo zlepšení její kvality, k péči o vlasy nebo ke koupelím. Pro správný terapeutický účinek vsaďte na čisté přírodní esence, protože ty chemické, synteticky vyrobené náhražky pro vás nebudou mít hlubší význam, neboť jim chybějí léčivé složky.

JAK HLEDAT

Až budete hledat aromaterapeutickou vůni, rozhodujte se intuitivně po čichu, protože tak se trefíte správně. Tělo si samo řekne, co je pro něj nejvhodnější. Když se nemůžete po ránu dostat do rytmu dne, darujte tělu energii s citrusovými esencemi. Klidný spánek si naopak vychutnáte díky přivonění k levanduli nebo santalovému dřevu.

Lipový květ – ochraňující

Květová vůně s balzámově medovým podtónem vás přenese do příjemného letního odpoledne. V péči o pokožku se hodí pro sušší pleť se sklonem k prvním vráskám, zlepšuje mikroflóru a tvoří ochranný kožní štít.

Růžové květy a růžové dřevo – hýčkající

Sladká vůně s čerstvými zelenými podtóny. Růžový olej je nejdražší a nejvzácnější ze všech. Je vhodný pro citlivou pleť, regeneruje tkáň i buňky. Silice se destiluje ze dřeva tropického stromu Aniba rosaeodora (růžové dřevo), rostoucího v Brazílii. Květová voda je to, co zbude při destilaci květů, pomáhá ke zklidnění pleti, například po odličování.

Meduňka – tišící

Sladká bylinná vůně z čerstvých citrusově vonících listů vás pozitivně naladí. Pomáhá navíc zklidnit citlivou pleť, ale také ji čistí, tonizuje a hydratuje. Zároveň usnadňuje rozčesávání vlasů, regeneruje vlasovou pokožku a hodí se pro zklidnění podráždění po depilaci.

Neroli – harmonizující

Aroma pochází z čerstvých pomerančových květů, je citrusové, lehce nahořklé s tóny pomerančů a medu. Vůně získala název podle princezny Anne Marie z Neroli, která ji pravidelně používala ke koupelím.

Esenciální olej harmonizuje mysl, ulevuje při náladovosti či melancholii. Suché a citlivé pokožce dodává energii a vitalitu.

Citron, grep, keř Litsea cubeba, mandarinka, lemongrass (citronová tráva) – nabíjející

Osvěžující vůně vás dobije při únavě, proto aroma použijte hlavně v průběhu dne nebo k osvěžení při vysokých teplotách. Antiseptické účinky neutralizují nepříjemné pachy při nadměrném pocení.

Santalové dřevo – uspávací

Exotická a nezaměnitelná kořeněná vůně využívaná v ájurvédě. Vhodná je pro suchou, dehydratovanou i mastnou pleť. Odstraňuje napětí, proto se doporučuje pro večerní koupel při nespavosti a do šamponů díky antibakteriálním účinkům. Často se využívá jako pomůcka při meditaci.

Levandule – uvolňující

Lehce dřevitá vůně navodí pocity čistoty. Pro protizánětlivé a zklidňující účinky se často používá v odličovacích přípravcích, kdy může zmírnit projevy problematické pokožky.

Heřmánek – zklidňující

Sladká bylinná vůně s podtóny ovoce a čaje má protizánětlivé účinky a navozuje uklidnění. Pomáhá také při nespavosti. Hlavní složkou je chamazulen s typickou modrou barvou.


Článek vyšel v časopise Dieta.

25.1.2018 1:01 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.