FITweb

ZPĚT

Jak si vybrat sportovní boty

Co si sbalit na cvičení? Jednoduchá odpověď: Tenisky! Jenže to není tak lehké, jak se zdá. Jak si vybrat obuv na sport, jsme se zeptali trenérky Barbory Nekolové.

Jaké je základní pravidlo při výběru sportovních bot?

Sportovní boty by si měl každý vybrat podle druhu sportu, který bude dělat. V dnešní době existuje široká nabídka, je proto dobré se poradit s odborníkem v obchodě. Nestyďte se někoho oslovit. Říct mu, jaký sport děláte, jak často, a určitě také to, že potřebujete, aby vám boty barevně ladily s oblečením. Jsme přece ženy, ne?

Existuje i další rozdělení?

U běžeckých bot se obuv dělí podle došlapu a terénu. Fitness boty zase podle cvičení a zátěže. Existují i boty na basketbal, „sálovky“ a velkou skupinu tvoří kopačky.

Když si chci vybrat boty na běh, podle čeho mám vybírat?

Dobré je pořídit si boty podle vašeho došlapu. Každý člověk má mírnou pronaci, což znamená, že se vám vnitřní kotník bortí dovnitř. Pokud ji má ale extrémní (tzv. nohy do X), je dobré pořídit vhodnou obuv, která bude napomáhat správně došlapovat. Vybírejte i podle toho, na jakém povrchu budete běhat – rozlišujte mezi botami určenými na silnici, pevný povrch a do terénu. Existuje ještě zvláštní skupina tzv. barefoot running, což jsou boty imitující běh naboso.

Co když nemám vůbec ponětí o tom, jak našlapuji?

Pokud máte běžecké boty, ve kterých už nějakou dobu aktivně běháte, můžete se podívat, jak máte sešlapanou podrážku. Podrobnou analýzu došlapu vám také udělají ve vybraných obchodech s běžeckou obuví.

Je při výběru důležitým faktorem i váha člověka?

Ano, ta hraje velmi důležitou roli. Tomu, kdo trpí nadváhou, nemá smysl dávat „barefoot“ běžecké boty nebo závodní boty. Naopak by měl mít pohodlnou obuv, ve které se bude cítit dobře a pohodlně. Pokud má navíc pronaci, měl by mít boty s pronační podporou.

Jak dlouho by měly boty vydržet?

Záleží na počtu naběhaných kilometrů a na tom, zda boty střídáte, nebo máte pouze jedny. Určitě je vhodné mít běžecké boty letní a zimní, které jsou uzpůsobené na běhání v chladnějším počasí. Obecně lze říci, že bota by měla vydržet kolem 800 km, ale podotýkám, že záleží na terénu, používání a také na tom, jak se o boty staráte. U fitness obuvi se to odvíjí od toho, jak často v ní cvičíte a jak náročné cvičení děláte.

Při jakém sportu bychom neměli boty za žádných okolností podcenit?

Určitě si je pořiďte, pokud jste se rozhodli začít běhat, protože fitness či tenisové boty vám akorát zničí nohy. Důležitý je také výběr bot pro sportovní hry, jako je basketbal nebo volejbal.

Analýza došlapu: O co jde?

Jedná se o podrobný rozbor došlapu – pohybu a postavení chodidel, ale také držení těla při pohybu, pohyb ramen, boků, kolen a kotníků. Jde o kombinaci vyšetření na tzv. foodscanu, který snímá rozložení tlaku chodidel, a běhu na běžeckém pásu, při kterém vás snímá video. Podrobná data o vašem běhu se pak zpracují prostřednictvím zpomalených záběrů. Na základě výsledků vám navrhnou boty i vložky do bot na míru vašich chodidel.

Kdo to umí?

Running Mall, www.runningmall.cz

Nike Prague, www.nikeprague.cz

Triexpert, www.triexpert.cz

Scott, www.scottsport.cz


Článek vyšel v časopise Dieta 5/2014.

12.6.2014 1:01 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
  1. Bota12

    Bota12 Ahoj, určitě si vyberete z řady Vans http://www.vansboty.cz Já se tam obouvám pořád a nikdy nebyl problém. Jsou to sportovní boty, ale zároveň vzhledově zajímavé :)

    Úterý 12:26

  2. JohankaDl

    JohankaDl Já osobně běhám v těhle botách od Nike - http://www.eobuv.cz/polobotky-nike-wmns-flex-2014-rn-msl-642780-403-mid-navy-brght-crmsn-almnm-plr.html a jsem maximálně spokojen, narozdíl od Adidasek, co jsem měla předtím.

    Pondělí 21:45

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.