FITweb

ZPĚT

Desatero letního hubnutí

Už dál neoddalujte den, kdy začnete se shazováním kilogramů. Právě teď jdou totiž kila dolů „skoro“ sama . Lepší čas , než je léto, nenajdete. A dieta vám poradí, jak na to.

Proč to v zimě nejde a v létě ano? Je v tom běh času, který ovlivňoval lidský život miliony let. Je logické, že v zimě bylo třeba tělo zásobit, aby se vyrovnalo s nedostatkem čerstvé potravy a reálnou hrozbou, že nebude dostatek zvěře k lovu. I když dnes už lovit nechodíme , pud pravěkých lovců v sobě nosíme dál. Pak se ale každé jaro musíme poprat s následky našeho nechtěného dědictví. Kilogram nebo dva většinou přes zimu přiberou i ti maximálně disciplinovaní z nás. Nechali jste hubnutí na poslední chvíli? Je třeba s kily zatočit právě teď. Přece si je nebude te střádat do zásoby.

1 DOSTATEK ČERSTVÝCH SUROVIN

Jestli chcete hubnout a přitom s i užít dobrého jídla, vyrazte na trh. Nikdy ne ní tak dobře zásoben če rs tvou zeleninou a ovocem jako právě v létě. Navíc vše seženete za rozumnou cenu, a to i v obchodech. Rajčata voní do dálky, z ovoce prýští šťáva. Kdo by si proto v létě kupoval plněn ou bagetu? Stačí si jen večer rozmyslet, co budete druhý den v práci jíst. Tenhle návyk se vám navíc bude hodit po celý rok. Nachystat s i zeleninu do krabičky, přidat trochu čerstvého kozího sýra nebo libové šunky či kousek kuřete a o zdravý oběd máte postará no.

2 ALKOHOL FREE

Pozor na něj, je to zaručený zabiják vašeho snaže ní. Nemůžete odolat letnímu koktejlu na pláži? Popřemýšlejte , co v ně m ve skutečno sti je. Trocha ginu, trocha sektu, pořádně za lít sirupem a doplnit sodovkou . .. Kalorií se téměř nedá dopočítat, al e právě proto je to tak lahodné. Vyměňte sklenici kalorické smršti za vinný střik s poměrem vína a vody 1: 3. Že je to barbarství takhle ředit víno? Možná, ale za neporušení diety to určitě stojí…

3 MENŠÍ CHUŤ K JÍDLU

Dlouhé zimní večery, kdy sedí te před televizí a marně odoláváte pokušení načít ten schovaný sáček brambůrků, který zbyl po večírku… takto vás v létě neohrozí . Je to hlavně proto, že v letním období tělo nemyslí na tvorbu zásob. Má dost starostí s tím, jak se vyrovnat s vysokou venkovní teplotou a trávení ho zatěžuje. A proto platí, že jen blázen by nosil na zahradní party brambůrky. Pozvěte přátele na velkou oslavu letní hojnosti. Podmínka vstupu – ovocný salát nebo zeleninové jedno hubky. Přece zrovna vy nebudete trávit letní noci u televize!

4 NOVÉ SPORTY

Začněte se hýbat . Vyberte si pokud možno sport, se kterým můžete ven. Kdo by se chtěl pařit v posilovně nebo vyhřáté tělocvičně? Začněte běhat, ale zapomeňte na trenažér. Nejlepší je vyrazit do lesa nebo lesoparku. Raději brzy ráno nebo v podvečer, rozhodně ne kolem poledne. Za nejvyšších denních teplot hrozí kolaps! Odborníci na fitness doporučují zpočátku běh kombinovat s chůzí a postupně ubírat chození. Hlavní je se hned první den „neodrovnat“! Můžete si vzpomenout na sporty, které vá s bavily v dětství . Co takhle vy táhnout tenisové rakety a na zkoušku si rezervovat hodinku n a kurtu? Při pobytu venku z a letního počasí se nezapomeňte natřít opalovacím přípravkem !

5 PŘEVLEČENÁ ŽÍZEŇ

Zatímco v zimě marně počítáte, kolik vody jste vlastně vypila, v létě se žízeň hlásí sama a mnohem intenzivněji. Přesto mnoho lidí trpí v létě dehydratací. Při horkém počasí tělo vyrovnává svou teplotu s okolím pocením, a to s sebou nese zvýšené ztráty tekutin. O žízni s e ale traduje také sta rázná má pravda o převlečeném hladu. Láhev s vodou je dnes už záležitostí image. Zažene žízeň, osvěží rozpálenou hlavu, pozdrží první př í znaky hladu na ulici. Budete mít dost času nakoupit si svačinu v zelenině a s vodou v láhvi máte po problému, kde si ji umýt.

6 EXPERIMENTY S ODŠŤAVŇOVAČEM

Máte pocit, že sklenička ovocného džusu je zdravý způsob, jak zahnat žízeň? Bohužel, jste vedle jak ta jedle. Jedna sklenice totiž může obsahovat i více kilojoulů než sklenice koly. Ovoce je v tom vlastně nevinně, to jen výrobce šetřil náklady a podíl a kvalitu ovoce nahradil přidaným cukrem. Připravte si raději vlastní fresh a sklenici naplňte nejlépe z dvou třetin ledem. Ďábelské osvěžení!

7 MLSEJTE OPATRNĚ!

Jedním ze zabijáků letního hubnutí jsou zmrzliny. Kdo by odolal kornoutku točené vanilkové nebo jahodové… a ty smetanové nanuky, jejichž plakáty lemující rozpálené letní ulice našeptávají „kup mě a zchlaď se“. Nikdo vám nezakazuje sem tam mlsat, ale než něco koupíte, přemýšlejte! Rozhodně zapomeňte na smetanové zmrzliny, nespoléhejte ovšem na to, že tzv. vodové vás vždy spasí. Prostudujte proto vždy pečlivě informace na obalech. Zdánlivě méně nebezpečná „vodovka“ má v sobě často tolik cukru, že byste si ho tolik nenasypala ani do laté v předmenstruačním období. Nebo si rovnou vyrobte doma svou vlastní, bez přidaného cukru. Rozmixujte jahody, nebo cukrový meloun, nebo banán, nebo… fantazii se meze nekladou.

8 UKAZUJTE TĚLO

Halíte se na pláži po obléknutí plavek okamžitě do parea? Stačí pár kilo dole a nové sebevědomí vám konečně dovolí ho odhodit. Letošní módní trendy navíc všeobecně odhalují stále víc. Vypasovaná trička, metalické topy, boxerské nátělníky, ale také legíny, krátké šaty a cigaretové džíny. Letos to je zkrátka znovu ve znamení štíhlých.

9 AKTIVNÍ DOVOLENÁ

Zapomeňte na polehávání na pláži a vyberte si dovolenou, kterou prožijete aktivně. Vylákejte kamarádku na zájezd s aerobikem nebo si vyjeďte s přítelem na kolech. A ti odvážní mohou sjet na raftu některou z jihoamerických divokých řek. Chybí vám potřebných pár desítek tisíc na takovou dovolenou? Nezoufejte, ostatně i na Vltavě můžete prožít nevídaná dobrodružství. Zážitky rozhodně nesplynou do balíku vzpomínek typu - písek - kameny - spálená záda - hotel, jak tomu bývá u mnohých dovolených u moře.

10 TANČETE, TANČETE, TANČETE,

Inspirujte se tanečními soutěžemi, které na nás chrlily televizní stanice celý rok. 14 kilogramů vytančila drsným tréninkem Mahulena Bočanová, o pár velikostí méně má i Lucie Borhyová. Za tím vším je ladný pohyb plný smyslnosti a rychlá hudba. Jestli nemáte partnera do tanečních lekcí, neváhejte a roztočte to klidně v sobotu na zábavě!

Tip: Řadu zajímavých receptů na letní chuťovky najdete v Party kuchařce – kanapky, sendviče, chuťovky Grada.

30.6.2008 22:13 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.