FITweb

ZPĚT

Zaškrťte obezitu

Česko stále tloustne. Někdo si s tím hlavu nedělá, někdo se pokouší nadváhy se zbavit. Na pomoc může přijít nejen obezitolog, ale také chirurg. Řeč je totiž o radikálním řešení obezity – bandáži žaludku.

* Pro koho je vlastně bandáž žaludku vhodná?

Bandáž se dá dělat u všech morbidně obézních nemocných, kteří mají BMI vyšší než 40 a u kterých selhala konzervativní léčba.

* Takže není nějaká striktně daná hodnota kilogramů, od kolika lze operaci provést?

To je velmi pohyblivá hodnota, někdo měří 180 cm, má 30 kg nadváhu a má jiný BMI, než když někdo měří 160 cm a má 30 kg nadváhu. Tam je skutečně nutný poměrný koeficient. Ale bandáž se dá použít u pacientů, kteří mají BMI 35 až 40, pakliže už mají nějaké komplikace způsobené obezitou, jako jsou ortopedické poruchy, hypertenze, cukrovka 2. typu atd.

* Stane se, že pacientovi řeknete, aby ještě přibral, a teprve potom zákrok provedete?

To ne. Ale situaci hodnotíme individuálně. Když například přijde pacient, který vážil 130 kg, zhubl na 90 a teď váží 110 kg, my víme, že se velmi pravděpodobně kvůli jojo efektu dostane na 130, pak přistoupíme k vyšetření psychologem. Potřebujeme totiž vědět, zda bude pacient spolupracovat. Je také důležité zhodnotit, jestli operaci půjde provést po technické stránce, obezitologem, internistou. Ale nechceme ho rozhodně nechat přibírat, to je zbytečné. Ovšem je-li případ hraniční a nejsme si jistí, tak zkoušíme konzervativní léčbu.

* Může se stát, že u někoho operace nebude technicky možná?

Ano. Musíme pracovat se zdravým žaludkem. Takže pokud je pacient po operaci v oblasti bránice nebo jater, jsou tam srůsty, zákrok by byl velice obtížný. Totéž má-li velkou brániční kýlu. Může to být technicky neproveditelné i kvůli tak velké obezitě, že by zákrok nepřežil. Pacient také nesmí mít žaludeční vředy nebo tzv. refluxní nemoc jícnu, kdy se žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu.

* Jaká jsou věková kritéria pro takový zákrok?

V Evropě se bandáž provádí mezi 18 a 65 lety. Pod 18 let se u nás nejde nikdy, nad 65 let se může jít výjimečně, tam upřednostňujeme biologický věk nad kalendářním, ale nad 65 let se pacienti s bandáží obtížně sžívají.

* Když za vámi přijde žena s normální váhou nebo nadváhou a chce bandáž, co uděláte?

Zvážíme ji a vyšetříme. Když zjistíme, že má BMI například 31, pošleme ji k obezitologovi, který analyzuje její metabolismus a navrhne konzervativní léčbu – dietu, antiobezitika. Bandáž nedostane, pokud nebude splňovat kritéria.

* Jak vypadá režim pacienta po bandáži?

Doporučujeme přísné redukční diety, vždy jednou za měsíc kontroly u lékaře a sledování možných komplikací. U bandáže mohou nastat pozdní komplikace – při nedodržení dietních doporučení se bandáž může prořezat do žaludku, udělat otvor a ten může krvácet. Dnes už se ale nedělají fixní bandáže, dělají se bandáže doplňovatelné, které jsou z měkkého silikonu, které mají balonek na doplnění tekutiny, takže bandáž se dá podle potřeby utáhnout. Prvních pár dní po bandáži musí být pacient na tekuté dietě, aby se bandáž přihojila. Ani potom se ale pacient nesmí přejídat. Část žaludku nad bandáží je totiž velmi malá, jen asi na 2 polévkové lžíce – jíst tedy pacient může, ale velmi pomalu, protože sousto se vždy asi půl minuty zdrží v té malé části žaludku nad bandáží a teprve potom ho peristaltika jícnu posune dál. Tím pádem člověk sní mnohem méně, než se dostaví pocit sytosti.

* Když odhlédneme od toho, že by takové jídlo vůbec neměl jíst, dá si člověk po bandáži ještě někdy například husu s pěti knedlíky?

Pokud ji rozkouše na kaši a bude jíst dvě hodiny, tak ano.

* Je zhubnutí po bandáži stoprocentně zaručené, nebo se dá nějak obejít?

Bandáž se dá ošidit. To máte alkohol, zmrzliny, piškotové pečivo – to vše proteče. Bandáž má jen pomoci pacientovi držet přísnou dietu. Pokud on sám nechce, tak nic nezmůžeme. Také proto jsou lidé, kteří zhubnou třeba 60 kg, a jiní, kteří zhubnou třeba 15 až 20 kg, a to jsme spokojení. Oni sice stále mají nadváhu, ale jejich stav se vylepší. Pak existuje malé procento pacientů, kteří nezhubnou skoro vůbec,

* Je bandáž nevratný zákrok, nebo se dá odstranit?

Bandáž je jediný chirurgický bariatrický výkon, který je vratný. Samozřejmě je to cizí těleso, ale nejsou známé nežádoucí, například alergické reakce. A pochopitelně lze rozrušit srůsty a bandáž odstranit.

* Co těhotenství a bandáž?

Pokud má pacientka bandáž a otěhotní, a má-li bandáž naplněnou tekutinou, tak doporučujeme bandáž povolit.

* Takže s bandáží se dá manipulovat?

Bandáž se po přibližně dvou měsících od zákroku dá trochu utáhnout tím, že se do ní připustí tekutina. Stejně tak se dá povolit, „ufouknout“.

* To je také chirurgická záležitost?

Ne, to se dělá ambulantně, ani ne v anestezii, je to trochu jako injekce.

* Takže další zákroky kromě aplikování bandáže nejsou nutné?

Ne, ale jsou nutné kontroly.

* Když se po bandáži sníží příjem jídla, nenese to s sebou například nedostatek vitaminů a jiných potřebných látek?

Jedna z komplikací u hubnoucích lidí mohou být lámavé nehty, padající vlasy – prostě první příznaky hypovitaminózy především vitaminů skupiny B. Proto všem doporučujeme užívání multivitaminových přípravků s minerály.

* Co když se udělá člověku po bandáži špatně a zvrací? Nemůže mu pak bandáž ublížit?

Někdy to může být problém, ale většinou to jde. Ovšem ano, zvrací hůř.


DALŠÍ TYPY OPERAČNÍHO ŘEŠENÍ OBEZITY RESTRIKTIVNÍ (OMEZUJÍCÍ) ZÁKROKY:

Kromě bandáže je to také tzv. tubulizace žaludku – většina žaludku se odstraní a ze zbytku se udělá rukáv o objemu 80 až 100 ml. Za normálních okolností má žaludek přibližně 800 ml. Zároveň se žaludkem se odstraní sekreční žaludeční zóna hormonu, který se jmenuje grelin a je zodpovědný za pocit hladu.

MALABSORPČNÍ (NARUŠUJÍCÍ VSTŘEBÁVÁNÍ) ZÁKROKY:

Ty způsobují, že pacient nemůže vstřebávat živiny, protože se mu zmenší zažívací trakt. Gastrický bypass – zmenší se žaludek a vyloučí se část tenkého střeva, například polovina, takže touto částí neprochází strava. Pacient nemůže tolik jíst ani vstřebávat. Opět je ale nutné držet dietu. Ale je tu riziko anemie, minerálového rozvratu atd. Pacienti musejí chodit například na vitaminové injekce. Ve světě se dělá asi 40 procent bandáží, 40 procent bypassů, kolem 10–15 procent tubulizací, zbytek jsou další zákroky.

Jak se žije s bandáží? Eva Navrátilová, 34 let

Bandáž podstoupila v 31 letech. „Vzhledem k zdravotním problémům, které se vázaly k mé váze 110 kg, jsem se rozhodla podstoupit operaci. Díky internetu jsem si sama zjistila veškeré potřebné informace, vyběhala vyšetření na soukromé klinice Iscare a 9. května 2005 jsem šla na sál,“ vypráví paní Eva příběh ztráty 40 kilogramů. Před bandáží vážila 110 kg, sama zhubla 8 kilo před a po bandáži přibylo dalších 30 kilogramů. „Než jsem se rozhodla pro bandáž, prošla jsem i já spoustou diet a také jojo efektem, až díky pomoci lékařů se mi podařilo zhubnout na tak pěknou váhu.“ Dnes má Eva kolem 80 kilo a je spokojená. „Nakupuji oblečení v běžných obchodech, bez omezení sportuji, ale hlavně se cítím jako opravdová ženská, navíc již nemusím brát žádné léky na úpravu vysokého tlaku a srdíčku se také lépe maká,“ pochvaluje si. A jak je to s jídlem? „Jím všechno, dokonce jsem si teď zahřešila s čokoládou, ale jím tak třetinu toho, co ostatní. Mým talířem je dezertní talířek. Člověk si uvědomil, jak strašně moc jedl předtím. Popsala bych to tak, že nejím kvanta, ale stala jsem se labužníkem. Omezené množství jídla jsem se naučila vychutnávat a rozmazlovat své chuťové buňky.“ Ovšem určitá omezení samozřejmě jsou. „Nejdůležitější je jíst pravidelně, tak po třech hodinách, a dost pít. Když to nestihnu a dostanu hlad, pak se mi jí hůř a může to i bolet. Taky když si lehnu na bok, někdy se mi stane, že cítím komůrku v podkoží. Ale jinak vlastně žádné omezení nemám a žiji zcela normálním životem.“ Paní Eva je teď sama se sebou naprosto spokojená. Ostatním zájemkyním radí: „Nejdůležitější je hlava, musíte to mít srovnané samy se sebou. Jak tohle nemáte, budete se jen trápit. Já jsem chtěla a teď jsem šťastná a určitě nelituji, že jsem zákrok podstoupila.“


PTALI JSME SE: MUDr. Mojmíra Kasalického, CSc., chirurga z I. chirurgické kliniky VFN a kliniky ISCARE , Text: Jana Přikrylová,

4.2.2009 10:45 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.