FITweb

ZPĚT

S mapou na kole

Jarní a první letní měsíce jsou nejlepší dobou pro výlety na kole. Není ještě příliš horko a přitom sluníčko příjemně hřeje. Jezdit můžete bez konkrétního cíle, ale lepší je určit si zajímavou trasu. Přinášíme vám tipy na cyklostezky po celé ČR.

CYKLOTRASY

Jsou určené pro pohodlnější cyklisty a majitele silničních nebo trekkingových kol. Vedou totiž převážně po místních komunikacích a silnicích, tzn. po asfaltovém povrchu. Jejich značení je umístěno většinou podobně jako dopravní značky. Na každé žluté tabulce je symbol kola, číslo dané trasy na směrových tabulích i kilometrové vzdálenosti k dalším cílům na trase.

TIPY NA ZAJÍMAVÉ CYKLOSTEZKY

DIVADELNÍ CYKLOSTEZKA (30 KM)
Cyklostezka pro všechny příznivce humoru a legendární postavy Járy Cimrmana byla slavnostně otevřena teprve minulý rok, ale i za tuto krátkou dobu si získala mnoho vyznavačů. Je dlouhá 30 km a autoři ji nazvali Na kole okolo Liptákova. Začíná u řeky Kamenice v Návarově a končí na česko-polském hraničním přechodu Kořenov-Orle. Devět zastavení představuje Cimrmana jako stavitele, vizionáře, pedagoga a sportovce, objevitele, proroka nebo světoběžníka. Jelikož se po cestě setkáte s mnoha aforismy a citáty odkazujícími na Cimrmanovy hry, uděláte nejlépe, když si je ještě před cestou připomenete. Toho, kdo tuto postavu českého divadla příliš nezná, totiž stezka kromě krásné přírody asi příliš neosloví.

CYKLOTURISTICKÉ

TRASY
Jde vlastně o turistické trasy určené kolařům. Neměl by vás rozhodně překvapit horší terén a hrbolaté polní a lesní cesty. I kvůli tomu jsou cykloturistické trasy vhodnější pro horská kola a zkušenější cyklisty. Pásové značky, kterými jsou vyznačeny, mají krajní pruhy žluté a uprostřed barvu zelenou, červenou, modrou apod. Pokud znáte turistické značky, vyznáte se i v těchto. PO STOPÁCH VÍNA (18,5 KM)

Cyklostezka Krajem André dostala název podle odrůdy vína, která vznikla křížením Frankovky a Svatovavřineckého. Na trase Hustopeče–Starovičky–Velké Popovice–Bořetice–Vrbice se nachází řada vinohradů, kde se tato odrůda s úspěchem pěstuje. Cyklostezka vás zavede mimo jiné i do vinařského muzea, na vyhlídku na Pavlovské vrchy a ve Vrbici si určitě nenechte ujít proslulé romantické sklepy Na Stráži vybudované přímo ve svahu. Stezka je dlouhá pouze 18,5 km, takže ji hravě zvládnete za jedno odpoledne a ještě vám zbude čas na večerní degustaci vína.

CESTA RÁJEM (55 KM)
Sportovní vyžití, čistá příroda, nádherné hrady a zámky – to vše splňuje cyklostezka Českým rájem, která začíná v Turnově. Měří 55 km a je vhodná spíše pro trekkingová než silniční kola. I když pojedete hlavně po rovince s mírným stoupáním, asi uprostřed cesty vás čeká prudký kopec, šetřte si proto síly. Po cestě se ale nabízí mnoho zajímavých bodů, které vám poskytnou příležitost k odpočinku. Hned na začátku cesty si nenechte ujít Drábské vesničky vybudované přímo ve skalách, dříve prý sloužily jako příbytky loupežníků. Hrady vás čekají hned dva, a to Valečov a Kost. V Troskovicích nevynechte návštěvu Muzea panenek a medvídků, které mnohdy zaujme více dospělé než děti. Po cestě narazíte na restaurace a občerstvení na každém kroku, ale chcete-li si opravdu pochutnat, zajděte do Podzámecké krčmy v Lázních Sedmihorky, kde vaří přímo pro gurmány . VÝLET ZA LOUPEŽNÍKY (30–100 KM)
Někdo preferuje individuální jízdu, jiný zase dává přednost větší skupině lidí, která motivuje k lepšímu výkonu. Pokud patříte do druhé skupiny, nenechte si ujít již 35. ročník akce „Loupežnickou pěšinou“, která se koná v sobotu 19. března. Pro cyklisty jsou připraveny trasy 30, 50, 80 a 100 km, takže si na své přijdou jak zkušení cyklisté, tak i rodiny s dětmi. Tři trasy vedou po Jizerských horách a dvě po Lužických horách. Některé trasy zasahují až na německé a polské území, proto se po návratu budete moci pochlubit, že jste za jediný den projeli až tři země.

DO VÍDNĚ PO ZELENÉ (450 KM)

Máte-li trochu více času a chcete si kolo opravdu užít, naplánujte si celý cyklotýden. Zhruba 450 km dlouhá cyklostezka Praha–Vídeň, tzv. Greenway, je opravdová lahůdka pro všechny milovníky jízdy na kole. Přitom ji zvládne i začátečník nebo ten, kdo na kolo usedá jen několikrát ročně. Nejzajímavější část vede od Jindřichova Hradce, kde již skončily kopečky a k rakouským hranicím se dostanete víceméně po rovině. Zvláště na české straně je spousta příležitostí k zajímavým zastávkám – na své si přijdou především milovníci hradů a zámků. Na zpáteční cestě se můžete naopak zastavit v některém z vyhlášených moravských sklípků. Na celou cestu si vyhraďte dostatek času, abyste nemuseli spěchat a jízdu si opravdu vychutnali. Velkou výhodou této cyklotrasy je skvělé zázemí. Celá je lemovaná kempy, penziony, obchody i cykloservisy, takže ani déšť nebo malá nehoda nemusí znamenat konec vaší cesty. v

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 16:00 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.