FITweb

ZPĚT

Jako ryba ve vodě

V létě si alespoň občas zaplave i ten, který jinak vodu bytostně nesnáší. využijte teplého počasí a sportujte venku, spojíte tak příjemné s užitečným - zchladíte se a přitom procvičíte celé tělo.

Při plavání v moři nebo rybníce navíc spálíte více kalorií než při plavání v bazénu!

V horku voda příjemně chladí, a tak alespoň občas každý z nás neodolá a vykoupe se v bazénu nebo v moři. Voda nejenže osvěžuje organismus, ale také snižuje jeho zátěž v horkých letních dnech. Kromě toho voda představuje také ideální prostředí pro sportovní aktivitu. Zkuste letos dovolenou u moře nebo na chatě u rybníka pojmout aktivněji a věnujte se plavání.

IDEÁLNÍ SPORT

Plavání je sport, který je vhodný prakticky pro každého bez rozdílu věku, kondice i váhy. Pomáhá správnému vývoji pohybového aparátu a vnitřních orgánů dětí i dospívajících a je vhodné k udržení dobrého zdravotního stavu během celého života až do vysokého věku. Při nadváze zase odlehčuje klouby a páteř, které jsou tak při pohybu méně namáhané. Podobně působí i na těhotné maminky, kterým pobyt ve vodě dělá také velmi dobře. Jde navíc o jeden z mála sportů, kterému se mohou věnovat téměř až do porodu. Plavání patří spolu s během, jízdou na kole, chůzí a během na lyžích mezi 5 pohybových aktivit, které se řadí mezi aerobní aktivity s opakovacím charakterem. Oproti ostatním má však jednu velkou výhodu, dochází při něm jen k minimálním nárazům. I když se ve vodě pohybujeme ve vodorovné poloze a voda nás nadlehčuje, současně klade při pohybu mnohonásobně vyšší odpor než vzduch, proto musíme vydat zhruba 2-5krát více energie a síly než na suchu. Jen si zkuste ve vodě např. chodit. Uvidíte, že je to mnohem náročnější, než se procházet po pevné zemi.

PROTI PROUDU

Plavání venku přináší mnoho výhod, ale skrývá i určitá rizika, s kterými se v krytých bazénech nesetkáte. Největším pozitivem je, že sportujete na čerstvém vzduchu, nejste omezováni prostorem bazénu a nemusíte kličkovat mezi ostatními plavci. V moři navíc často plavete proti proudu vody a odpor vln vás nutí více zabrat. V otevřené vodě byste však měli plavat jen v pásmu vyznačeném bójkami a raději podél břehu, než se pouštět příliš do hloubky. Nejen v moři totiž hrozí skryté a prudké víry, které mohou být velmi nebezpečné. Pozor byste si měli dávat i na to, co je pod hladinou. Nemusí tam být jen jemný písek nebo malé kamínky, ale i ostré korály, kluzké kameny nebo řasy, které také nejsou příliš příjemné na dotek. V rybníce nebo řece zase můžete narazit na rybu nebo jiného vodního živočicha, který vás může pěkně vylekat. I ve vodě se chraňte dobrým opalovacím krémem, protože jak jistě víte, sluneční paprsky se odrážejí o hladinu a působí tak na pokožku vlastně dvakrát.

PROBLEMATICKÉ HUBNUTÍ

Otázka hubnutí je v případě plavání poněkud kontroverzní. I když jde o energeticky velmi náročný sport (za hodinu plavání vydáte až 3000 kJ, což je hodnota srovnatelná s během, spinningem apod.), co se týče spalování tuků a formování štíhlé postavy, již tak slavné to není. Pro muže jde skutečně o velmi vhodný sport k hubnutí, u žen je tomu ale jinak. Podívejte se na profesionální plavkyně - často nemají právě postavu modelky. Většinou plaveme ve vodě, která má mnohem nižší teplotu, než je ta našeho těla a organismus má naprogramováno, že při pocitu chladu zadržuje tuk, kterým se chrání proti ztrátě tepla. To, že si nemůžeme pomoci klasickým odpařováním potu, nás v nevhodných podmínkách ještě víc konzervuje. Přesto se ve vodě potíme, i když to člověk téměř nepociťuje. To však může být pro ty, kteří bojují s kily navíc, spíše výhodou. Vraťme se ale k otázce hubnutí. Pokud chcete plaváním shazovat kila, musíte plavat pravidelně, relativně rychle a především k této aktivitě přidat ještě jiný sport, např. posilování (nejlépe v posilovně) a kardiotrénink. Chcete-li hubnutí ještě více podpořit, vybírejte si bazény (rybníky, jezera apod.) s teplejší vodou a při plavání zbytečně neodpočívejte. Abyste nabudili metabolismus, musíte plavat alespoň 40 minut. Hlídejte si raději čas než vzdálenost, kterou uplavete. Střídejte plavecké styly, abyste procvičili všechny svalové skupiny. —-

6 RAD

JAK SE STÁT LEPŠÍM PLAVCEM

* Plavejte pravidelně a často. Profesionální plavci se shodují na tom, že ideální je plavat třikrát týdně, raději kratší dobu než méně často, ale déle. Při nepravidelném tréninku ztrácíte cit pro vodu, a tím se také může zhoršit vaše technika i rychlost plavání. Sami určitě moc dobře víte, že když máte dlouhý výpadek, trvá déle, než se ve vodě zase cítíte „jako doma“.

* Snažte se o co nejlepší techniku. Když poplavete rychle, ale špatnou technikou, budete pouze plýtvat svou energií. Učte se plavat technicky správně, ať plavete rychle, nebo pomalu.

* Při každém tréninku se kromě tréninku techniky soustřeďte i na testování svých sil. Zkuste si dát pět minut plavání tak rychle, jak jen dokážete. Plavejte nadoraz a pak chvíli odpočívejte. Nejenže povzbudíte metabolismus, ale spálíte mnohem více kalorií, než kdybyste se pohybovali stále ve stejném tempu.

* Plavete-li většinou v bazénu, naučte se u konce bazénu správně otáčet. Nejčastěji se plavci otáčejí „kotoulem“, kterým se ihned přetočí do zpátečního směru, a neztrácejí tak drahocenné vteřiny.

* Požádejte zkušenějšího plavce nebo přímo plaveckého trenéra, aby se na vás při tréninku díval a zhodnotil, co děláte dobře, a v čem máte ještě rezervy. Nebo někoho požádejte, ať vás nahraje na video, a vy se pak na sebe můžete podívat. Získáte tak skvělou zpětnou vazbu.

* Jednou začas si trénink zpestřete použitím potápěčských ploutví, destiček nebo speciálních rukavic. Oživíte si tím tréninkovou rutinu a můžete se zaměřit na nácvik jednotlivých temp rukou či nohou.


POZOR NA MOKRÉ PLAVKY

Zaplavat si a osvěžit se v moři nebo bazénu je sice v létě velmi příjemné, ovšem usychání mokrých plavek na těle už tak příjemné být nemusí, zvláště když se z něho mohou vyvinout nepříjemné problémy v podobě mykóz. O co jde řeč je zvláště o vaginálních mykózách, které vyvolávají kvasinky rodu Candida, jež onemocnění způsobují. Kvasinky se vyskytují na poševní sliznici běžně, problém nastává, pokud dojde k narušení rovnováhy na poševní sliznici čili k přemnožení kvasinek. JAKÉ JSOU PŘÍČINY Kromě dlouhodobého nošení mokrého oblečení či plavek, koupání v nečisté vodě - zvláště pak v bazénu, patří k dalším příčinám také léčba antibiotiky, cukrovka, nadměrná konzumace sladkostí, stres, narušený imunitní systém, nesprávná výživa či nesprávná hygiena. JAK JE POZNÁME Nejčastějšími příznaky jsou svědění, pálení, zarudnutí pochvy a zevního genitálu, bolest při pohlavním styku a při močení, poševní výtok. JAK JIM PŘEDCHÁZET V lékárně jsou k dostání volně prodejné přípravky jako vaginální čípky, tabletky nebo mastičky, které se užívají preventivně. V teplých dnech volte lehké a volné oblečení, dodržujte hygienu, ovšem nic se nemá přehánět. V těchto případech je proto nutné používat mýdla a přípravky na intimní hygienu s vyváženým pH. JAK SE LÉČÍ Léky v podobě čípků, mastí nebo tabletek, které se nazývají antimykotika. O těchto lécích byste se měla poradit se svým lékařem, protože jsou určeny pro akutní případy. Ženy, které trpí mykózami, by měly také podporovat svůj imunitní systém. Podle moderních lékařských výzkumů se skvěle osvědčila léčba enzymy. Tip: K vodě si berte abyste měla možnost raději dvoje plavky, se převléknout. Doma plavky po koupání raději vždy vyperte. —-

REÁLNÝ PŘÍBĚH

VYPLAVALA JSEM SI ŠTÍHLOU POSTAVU

„Jako malá jsem vodu nesnášela. Plavání ve škole pro mne představovalo utrpení. Protože mne plavat nebavilo, většinou jsem jen tak postávala u kraje bazénu nebo šlapala vodu na místě. Kvůli tomu mi byla zima a ve vodě jsem dlouho nevydržela. Všechno se změnilo až po střední škole. Hlásila jsem se na vysokou školu, kde součástí přijímaček byly i fyzické testy, ke kterým patřilo i plavání. Moje noční můra. Nedalo se ale nic dělat a já se rozhodla začít trénovat. Učila jsem se sama a techniku odpozorovala od ostatních plavců. Mým prvním cílem bylo naučit se dýchat do vody. Základ správného pohybu ve vodě. Už tím se moje rychlost plavání rapidně zlepšila a já jsem pomalu zjišťovala, že mne plavání baví čím dál víc. Těšilo mě vidět, že jsem rychlejší než většina dalších lidí v bazénu, a to mne motivovalo na sobě pracovat ještě víc. Dalším impulzem byla moje váha. Vždy jsem měla problémy s kily navíc a i když jsem jedla zdravě, váha nešla dolů. Až s plaváním jsem začala hubnout. Vyplavala jsem si svalnatou, ale štíhlou postavu. Plavala jsem skoro každý den, nejdřív půl hodiny, pak hodinu. I když jsem nakonec přijímačky neudělala, láska k plavání mi už zůstala. Přihlásila jsem se do kurzů plavání pro dospělé a naučila se i další styly, jako jsou motýlek a kraul. Štíhlá jsem pořád, plaváním spálím velké množství kalorií, takže ani nemusím držet žádné diety. Jediné, na co si musím dávat pozor, je jídlo po plavání. Po každém tréninku ve vodě mám velký hlad a snědla bych, na co přijdu. Hned po plavání si dám tedy banán a větší jídlo jím až po dvou třech hodinách.“

Verona, 31 let

Tip: Je pro vás plavání v bazénu příliš jednotvárné? Zkuste aqua aerobik nebo spinning. Plavání si nechte do moře.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 15:41 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.