FITweb

ZPĚT

Mahulena Bočanová. „V kondici se udržuju tancem.“

Je velmi sympatická a působí přátelským dojmem, přesto si jen tak někoho nepustí k tělu. Odkud čerpá česká kráska se středomořským šmrncem svou dobrou náladu, díky čemu má svou štíhlou postavu a jestlipak někdy držela dietu?

V půlce sprna, kdy tento článek vznikal, se vrátila zrelaxovaná a odpočatá z Kypru, kde se letos tři týdny nabíjela letní energií. Pro Mahulenu to není jen prázdninový ráj lemovaný plážemi, jako pro většinu středoevropských turistů. Mahulena si Kypr se vším všudy prožila po revoluci, kdy udělala radikální řez a odjela tam na zkušenou. Útěk před českou realitou se protáhl na tři krásné roky, během kterých pronikla do tajů řečtiny, vypilovala si angličtinu, míchala své originální koktejly v místním baru, pronikla do tamního modelingu a vyhrála titul Miss Turist Cyprus. Při té příležitosti také zjistila, že část její rodiny pochází právě z Kypru. Ale nepředbíhejme a převyprávějme její životní příběh od samého začátku.

BOHÉMSKÁ RODINA

Narodila se 18. 3. 1967 do umělecké rodiny. Jejím tatínkem byl slavný architekt Jan Bočan, který stavěl československé ambasády po celém světě, její maminka modelka a krasobruslařka, již pro její exotickou krásu přirovnávali k Sophii Lorenové. Není divu, že žili životem, který se vymykal z šedivého socialistického průměru. Jan Bočan dostával zakázky v zahraničí, ale povolení k odjezdu přišlo někdy až na poslední chvíli, a rodina v naprosté většině případů nemohla vycestovat s ním. Jen jednou se za tím všichni vypravili do Anglie, předtím ovšem musely tehdy devítiletá Mahulena a její o tři roky starší sestra absolvovat ponižující zdravotní prohlídku.

TAK TROCHU JINÉ DĚTSTVÍ

Mahulena si to štrádovala do školy v džínovém oblečku a tričku s americkou vlajkou, zatímco její spolužačky vyznávaly uniformní „socialistickou módu“. Když jí učitelka napsala do žákovské knížky poznámku, že nemá cvičební úbor, její maminka pod ni připsala „No a co“. „Tyhle komunistické manýry v Mahuleně podporovat nebudeme,“ okomentovala to doma. Jindy jí na ulici vlepila pár pohlavků za to, že ji potkala s rudým šátkem. Mahulena totiž tajně vstoupila do pionýra, aby nevybočovala z davu.

„Dnes mámu chápu a za spoustu věcí bych se jí ráda omluvila. A byla s ní obrovská legrace, …chybí mi…“ rekapituluje Mahulena.

Z BALETNÍHO SÁLU NA DIVADELNÍ PRKNA

Umělecké zázemí Mahuleně rozhodně nechybělo, její maminka se věnovala tanci a krasobruslení, její sestra zase propadla baletu. Mahulena se poprvé objevila na stříbrném plátně v pěti letech, v osmi poprvé nazula baletní piškoty a už ve dvanácti si poprvé osahala jeviště Národního divadla. Zapátrejte v paměti a možná si vybavíte, že jste její tvář zahlédli v seriálech Pan Tau, Lucie, postrach ulice nebo Chalupáři. Když ji v patnácti přijali na hudebně dramatický obor konzervatoře, bylo to jen přirozené pokračování jejího směřování. Jenže po dokončení školy se ukázalo, že při castinzích je její výrazný exotický půvab na škodu. Mahulena totiž natolik vybočovala, že se jen těžko zařazovala do nějaké typové škatulky. A o to víc se zamilovala do divadla, kde mohla svou výraznost uplatnit mnohem lépe.

FOBIE Z NAHÝCH SCÉN

Přestože nafotila smyslné fotografi e s Tonem Stanem a už v pětadvaceti propagovala plavky, ve filmu a na jevišti se jí nikdy nechtělo odhalovat nahou kůži ve větší míře, než bylo nezbytné. Jeden z jejích kolegů to prý komentoval slovy: „Když se nechce svlékat, ať jde pracovat na poštu.“ Mahulena naštěstí jeho rady neuposlechla a nasměrovala se na prkna, která znamenají svět. Od roku 1987 hraje v Činoherním klubu vedle takových hereckých es, jakými byli například Rudolf Hrušínský či Josef Abrhám.

V přátelské atmosféře její odpor k lechtivým scénám poněkud oslábl a Mahulena se smířila s tím, že se občas ujme i rolí, které obnášejí hraní v nedbalkách. Roku 1997 začala hrát i v divadle Háta.

JÍT VLASTNÍ CESTOU

V devadesátých letech patřila Mahulena k prvním herečkám, které neváhaly vzít vedle „srdečních záležitostí“ v divadle i práci v reklamách anebo moderování. Dnes se nad tím nikdo nepozastavuje, ale tehdy se u části svých kolegů ocitla na pranýři. „Vždycky jsem chtěla být finančně nezávislá a vždycky jsem se musela o někoho postarat,“ stojí si za svým tehdejším rozhodnutím Mahulena. A stejnou filozofií se řídí i dnes, kdy je už dlouhé roky provdaná za Viktora Mráze. Přátelili se už od osmnácti, ale ta pověstná jiskra mezi nimi přeskočila až ve třiatřiceti. Spojují je i podobné životní osudy, Viktorův tatínek byl totiž fotbalový trenér a jeho maminka letuška, takže ani jeden z nich nevyrůstal v konvenční maloměšťácké rodince.

TŘICET KILO V TĚHOTENSTVÍ

Mahuleniny biologické hodiny o sobě daly vědět poměrně pozdě, ve třiatřiceti, tedy v období Kristových let. Na počátku těhotenství příliš nepřibývala na váze, protože během prvních tří měsíců jí bylo často špatně. Pak si ale začala požehnaný stav užívat se vším všudy a potají se ládovala vším, co jí přišlo pod ruku. Výsledkem bylo třicet kilo navíc, která Mahulena příliš neřešila, hlavní pro ni bylo miminko, které bylo na cestě. „Ztloustlo mi snad skoro všechno, nohy, uši i záda,“ vzpomíná dneska, kdy se její dcera Marina už chystá do první třídy a po těhotenských kilech není dávno ani stopy. O čemž se ostatně mohli přesvědčit všichni diváci, kteří v posledních letech zhlédli některý díl seriálů Rodinná pouta, Letiště anebo film Post coitum. Kromě toho můžete Mahulenu pravidelně vidět jako moderátorku televizní show Top Star magazín. A nezapomeňme ani na novinky, které se světem showbyznysu nesouvisí. Z Mahuleny a jejího manžela se stali majitelé penzionu v bývalém klášterním statku kousek od pražského letiště.

STYDLIVÝ SEX IDOL

„Jsem ustrašené zvířátko v obalu sexbomby,“ prohlašuje o sobě. I když to na ní není vůbec vidět, tvrdí, že byla odjakživa se sebevědomím na štíru. Je stydlivá, nesnáší vulgarismy a když jí před moderováním nějaké akce organizátoři poradí, aby si na sebe vzala něco sexy, pošle tam místo sebe raději kamarádku. Jednou použila při nahé scéně dublérku, jindy nedokázala v rámci role vyslovit jedno velice vulgární slůvko a musela za ni na chvíli zaskočit kamarádka. Když natáčela ve filmu Post coitum erotickou scénu s Frankem Nerem, byla pod latexovou kombinézou oblečená a snažila se zvládnout první záběr hned napoprvé, aby se nemusel opakovat.

DIETA JMÉNEM STARDANCE

I přesto, že Mahulena nestaví svůj žebříček hodnot na povrchní kráse, je nutno dodat, že by jí její postavu mohla závidět nejedna pětadvacítka. Žádné rafinované diety za tím nejsou, Mahulena se totiž v jídle nehodlá nijak drasticky omezovat. Hubne především pohybem a tancem, kterému se věnuje už od dob školních škamen. Svůj talent zúročila nedávno v populární televizní soutěži StarDance, v níž zazářila jako jedna z favoritek. Znamenalo to pro ni výzvu a zajímavé životní období, i přestože šancím na výhru nakonec udělalo čáru přes rozpočet zranění jejího partnera Jaroslava Kuneše. Příjemným bonusem byl fakt, že během nacvičování tanečních kreací shodila 12 kg… Na tanec nezanevřela, od té doby se totiž udržuje ve formě právě na tanečním parketu a už protančila nejedny střevíčky.


6 OTÁZEK NA TĚLO:

1. Třicet kilogramů, které jste nabrala během těhotenství, určitě nezmizelo jako mávnutím kouzelného proutku. Jak se vám podařilo se jich zbavit a jak dlouho to trvalo?

20 kg zmizelo samo do roka a ta další kila definitivně odešla na trénincích při StarDance. Už mi to zůstalo, váhu si držím, 60 kg je moje přirozená váha, kterou jsem měla celý život před porodem, a je mi tak dobře…

2. Nechte nás nahlédnout do svého cvičebního diáře. Máte vymezené konkrétní dny, kdy se trápíte v posilovně nebo v tělocvičně?

Pravidelně absolvuji tréninky tance s Jardou (Jaroslav Kuneš, taneční partner ze StarDance 1, pozn. red.), a to je dost peklo. Vstávám v 6 hodin s Marinkou, protože už musí chudinka chodit do školy. Na total relax chodím na masáže a hubnoucí procedury do Dermiku.

3. V udržení kondičky vám pomáhá tanec. Jaký taneční styl je podle vás nejlepší na tvarování postavy?

A co konkrétně dělá tanec s vaším tělem, na které partie má vlastně vliv? Společenský tanec je ideální na kompletně celou postavu. Zabírají vám všechny svaly na těle a nádherně rovnoměrně se tvarují. Proto mají tanečnice nejkrásnější postavičky pod sluncem. Vynikne krása ženského těla, to je pevné, ale určitě ne ani trochu chlapsky „přesvalené“, jako se někdy stává pod špatným vedením nebo bez vedení ženám v posilovnách.

4. Ví se o vás, že nejste žádná zuřivě hubnoucí anorektička. Přesto ale určitě nejste dietami nepolíbená. Jaké diety jste už v životě vyzkoušela?

Když potřebuji nárazově výrazně zhubnout, tak jednoduše 5–6 dní vůbec nejím, jen piju vodu s citronem a kafe. Tak shodím 5 kg velmi rychle, ale chce to pevnou vůli a opravdu vážný důvod. Ze zdravotního hlediska by mě asi leckdo nepochválil.

5. Znáte recept na nějaké kyperské jídlo, které je dietní a zároveň báječně chutná?

Snad jen opečené chalumi na grilu s vodním melounem. To tam jedí holky na dietě. Ale já tam vždycky propadám obžerství, takže v tom vám bohužel neporadím.

6. Jak jsou na tom s životním stylem Kypřanky? Trápí se dietami, nebo si s váhou příliš hlavu nelámou?

Jsou k sobě velmi přísné. Vypadat tam skvěle je základ všeho. To je jediná věc, která mi na Kypru vadila.

1.10.2008 11:44 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.