FITweb

ZPĚT

Jana Adámková: „Kvůli štíhlé postavě zatím dřít nemusím“

Co si televizní rosnička a moderátorka myslí o dietách? Jí zdravě, nebo dokáže občas zhřešit? A jaký pohyb je její nejoblíbenější?

* Co pro vás znamená slovo DIETA?

První, co se mi pod tímto slovem vybaví, je určitá změna jídelníčku, která je samozřejmě úzce spjata i se změnou životního stylu. Toto slovo mi však také evokuje představu dlouhých hodin nezdravého hladovění těch, co chtějí úpěnlivě zhubnout. Takovou dietu tedy neuznávám. Když hubnout, tak zdravě, a je jedno, jestli to někdo nazývá dietou či změnou svých nevhodných návyků.

* Jste vyznavač zdravého životního stylu, nebo hříšník?

Řekněme, že jsem vyznavačem zdravého životního stylu s občasnými sklony k hříchům. Do svého jídelníčku se snažím zařazovat co nejvíce čerstvé zeleniny, ovoce a bílého masa. Občas ale neuniknu pokušení zakousnout se do sladkého dortu či čokolády. Neodolám ani bramborovým knedlíkům se zelím. Je ale pravdou, že si to pak ani nevyčítám. Pořád je to lepší, než celý den hladovět a pak večer sníst vše, co je po ruce.

* Co byste poradila těm, kteří chtějí zhubnout a moc jim to nejde?

Zřejmě si je třeba položit otázku, proč to nejde. Buď je to způsobeno tím, že nedodržují zásady životosprávy, nebo jim to i přes veškeré úsilí nejde z řady důvodů – třeba zdravotních. Nemohu a ani nechci se stavět do role odborníka. Právě toho by však tito lidé měli určitě navštívit a poradit se s ním.

* Vaříte, smažíte, grilujete?

Doma mám tři pořádné mužské, a tak by to bez vaření asi nešlo. Jídla upravuji různým způsobem, ale nejvíce mě asi baví grilování.

* Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a co byste nevzala do úst?

Oblíbených jídel mám hned několik, ale nejraději mám asi pstruha na mandlích nebo třeba kuřecí maso v pivním těstíčku se salátem z čerstvé zeleniny. A co bych nevzala do úst? Říká se: „Nikdy neříkej nikdy“, ale asi bych se vyhnula třeba červům.

* Hubla jste někdy do šatů?

Ale samozřejmě. Vždy to bylo v době po porodu, kdy jsem konečně chtěla začít nosit normální oblečení. Měla jsem ale kila navíc a konfekční velikost o dvě čísla větší než před těhotenstvím. Kila šla naštěstí rychle dolů. Posledních jsem se zbavila cvičením.

* Kamarádíte se vy a pohyb?

Ale ano, „za ruce“ se vodíme odmalička. Už od čtyř let jsem dělala závodně moderní gymnastiku, pak jsem k tomu přidala i latinskoamerické tance a teď se snažím sportu věnovat alespoň tehdy, když mi to čas dovolí. Velmi ráda jezdím na lyžích. V tomto roce jsem se kvůli synovi naučila i na snowboardu.

* Máte svou štíhlou postavu v genech?

Kvůli štíhlé postavě se zatím dřít nemusím a jsem tomu ráda. Jen si občas říkám, aby mi to vydrželo co nejdéle. S věkem prý postupně kila přibývají a já jsem na to připravena. Pokud to jinak nepůjde, naordinuji si více pohybu a omezím své „sladké hříchy“.


JANIN TIP NA NĚCO DOBRÉHO A ZDRAVÉHO: KUŘE NA ŠALVĚJI:

Potřebujete: 4 kuřecí prsní řízky, šalvěj, 1 lžičku citronové kůry, šťávu z 1/2 citronu, sůl, a asi 70 ml olivového oleje Postup: Řízek podélně rozkrojíme, maso lehce naklepeme a vložíme do misky. Šalvěj nasekáme, smícháme s olejem, solí, citronovou kůrou a šťávou. Vzniklou marinádou maso zalijeme a necháme přes noc odležet. Maso pak i s lístkem šalvěje napíchneme na kovovou jehlu, položíme na grilovací rošt a zvolna z obou stran opečeme. Jako příloha se k tomu báječně hodí salát z čerstvé zeleniny nebo variace brambor.

7.7.2009 12:22 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.