FITweb

ZPĚT

Doteky, které uzdravují

My lidé děláme některé věci automaticky. Uhodíme-li se, ihned se za bolavé místo chytíme. Třeští-li nám hlava, opět se jí dotýkáme... Proč to děláme? Odpovědi zná alternativní léčebná metoda zvaná reiki.

Alternativních léčitelských systémů k nám v posledních letech proudí čím dál tím víc a lidé se vůči nim stávají stále otevřenější. Vedle klasické medicíny hledají úlevu i ve starobylých tradicích Orientu a studují pradávné systémy ozdravování člověka či možnosti dobíjení energie. Reiki patří mezi ně, pochází z Japonska a do západního světa se dostalo z Kalifornie a Havajských ostrovů. Za jeho vznikem stojí profesor teologie Mikao Usui z univerzity Došina v Kjótu, který již v 19. století zasvětil svůj život studiu léčitelství. To potom završil poznatky o univerzální (japonsky „rei“) životní energii (japonsky „ki“), která je přítomná v celém vesmíru. Jeho učení se traduje dodnes a mistři reiki se dokonce zapisují do jakéhosi rodokmenu v čele s Mikao Usuim.

ENERGETICKÉ DRÁHY

Jako ostatní východní učení, také reiki pracuje s tzv. čakrami, energetickými centry v těle, z nichž vedou „dráhy“, tedy energetické kanálky do celého těla. Čakry popisuje mimo jiné i hinduismus, buddhismus nebo třeba rozsáhlý jogínský systém a dohromady je jich sedm: sahasrara (korunní čakra), ajna (čakra třetího oka), vishuddha (hrdelní čakra), anahata (srdeční čakra), manipura (solar plexus), swadhisthana (sakrální čakra) a muladhara (kořenová čakra). Reiki se zaměřuje na jednotlivé čakry v závislosti na problému, který vás trápí. Danou čakru se potom snaží uvést do harmonie nebo zharmonizovat všech sedm čaker, čímž se vám od daného problému výrazně uleví. Jak? „Pouhými“ dotyky. Viděno pohledem naprostého laika, může reiki připomínat masáž. Nicméně jej nezajímají svaly, ale již zmiňovaná energie, která v místech problému bývá zablokovaná. Jak se může něco takového stát?

POHROMA JMÉNEM CIVILIZACE

Prakticky denně se v současné době můžete dočítat o tom, jak na nás všechny negativně působí vlivy vnějšího prostředí, přepracovanost, stres, hektický životní styl, nezdravá životospráva. A zatímco klasická medicína pak diagnostikuje nejrůznější onemocnění, reiki hledá na těle místa se zablokovanou energií. I energetické dráhy mají totiž svou omezenou funkčnost, můžou se v přeneseném smyslu zanést, na což pak tělo reaguje nejrůznějšími civilizačními chorobami, ale třeba i nadváhou, psychickou nepohodou, nespavostí…

ČTYŘI STUPNĚ REIKI

S reiki se můžete setkat dvěma způsoby. Svěřit se do rukou mistra reiki, anebo se vydat osobně alespoň na kurz prvního stupně reiki (celkem jsou čtyři). Zvolíte-li si první cestu, čeká vás setkání s člověkem schopným pracovat s vesmírnou energií (přijímat ji i předávat dál). Jakkoli to zní nadneseně, coby klient si pak část této energie v sobě odnesete, což vám umožní návrat do rovnováhy a postupné vyřešení problému. A i když ani reiki neumí zázraky a jedna „masáž“ postačí málokdy, přinese vám už napoprvé příjemnou vitalitu a úlevu.

JE TO JAKO KDYŽ...

Zajímá vás, jak tu záhadnou energii můžete vnímat? To je samozřejmě individuální, ale někteří lidé uvádějí, že při terapii pociťují jemné a příjemné teplé záření, anebo mrazivé mravenčení, které se rozlévá tělem. Co vám však přinese reiki určitě, je navození klidu a spokojenosti, příliv nových sil a radost ze života. Pokud jde o bolesti, dokáže je, jak jsme již naznačili, citelně zmírnit nebo docela odstranit. Ale pozor! Reiki není náhradou lékařské péče. Přestože dokáže hodně, je třeba jej chápat spíše jako podporu klasické léčby nebo praktikovat v rámci prevence. Naprosto vynikající je z tohoto hlediska například při únavovém syndromu!

REIKI VERSUS HUBNUTÍ

Už proto, jaký časopis právě čtete, vás určitě napadne otázka, jestli reiki nemůže odblokováním zanesených čaker odbourat také nadbytek tukových zásob. Bohužel, zázraky se nedějí. Nicméně i v tomto případě jej lze s úspěchem praktikovat jako prevenci. Metoda reiki si totiž za hlavní cíl klade zdraví tělesné, duševní i mentální, což je pro plnohodnotný život zásadní. A také pro hubnutí. Přece jen – pokud nebudete zdraví, nezhubnete, podobně jako když se budete neustále trápit nějakými výčitkami nebo setrvávat ve shonu a stresu. Co se týče životního stylu, nejspíš vám každý mistr reiki doporučí pít hodně tekutin, abyste podpořili přirozené čistění těla, pohyb minimálně v podobě procházek v přírodě a meditace. Také vám doporučí vyhnout se cigaretám a alkoholu, protože zanášejí tělo škodlivými látkami, kterých se pak musí namáhavě zbavovat. Mnohem lepší je proto dodávat mu to, co je pro něj blahodárné a co umožňuje reiki zásobovat energií vnitřní orgány, stimulovat jejich funkce nebo třeba i čistit tělo od nashromážděných jedovatých a škodlivých látek, které přijímáme z vnějšího prostředí. Chtěli byste se stát reiki mistrem? Informace o kurzech naleznete na webových stránkách www.reiki.cz.

MÁTE ZÁJEM O TERAPII NEBO LÉČBU METODOU REIKI?


* Relaxační centrum Athelas, Praha, www.athelas-reiki.cz
* Reiki centrum Heřmanova, Praha, www.masaze-reiki.cz
* Archa, Centrum zdraví, Brno, www.archa.mysteria.cz
* Reiki, Mariánské Lázně, www.reikima.cz
* Studio Life, Turnov, www.studiolife.cz

20.10.2009 14:39 | aktualizováno 15.12.2009 14:57 | Tomáš Klesniak

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.