FITweb

ZPĚT

Stres mě nutí v noci jíst

Máte nějaký problém, a nevíte si s ním rady? Tým špičkových odborníků v DIETĚ vám poradí se cvičením, jídelníčkem i hubnutím.

Ptali jste se:

STRES MĚ NUTÍ V NOCI JÍST, CO S TÍM?

„Mám možná zvláštní dotaz, ale nevím si rady. Už asi deset let se pravidelně každou noc probouzím (někdy jednou, jindy vícekrát) a musím si jít vzít něco malého k jídlu, protože bych jinak neusnula. Stačí mi kousek sýra, půlka müsli tyčinky, cokoli. Příliš mě to neobtěžuje, i rodina si na to zvykla, ale já cítím, že to není normální. Hlavně nevím PROČ. Může to být stresem?“ ILONA

Odpověď:

Vaše otázka svádí ke krátké dvojslovné odpovědi: „Ano, může.“ Ale předpokládám, že vám tahle odpověď příliš nepomůže váš problém vyřešit. Je pravda, že stres umí náš život nesporně ovlivňovat a v určitých směrech i poměrně vydatně komplikovat. A proto jsme si zvykli, že ho můžeme často určit jako prvního podezřelého zodpovědného za naše objevující se problémy, a upřímně, často se ani nemýlíme. Pokud je na vině skutečně stres, pak je třeba mu dát konkrétní jméno, resp. určit, co tento stres způsobuje a současně udržuje při životě. Protože pouze to vám umožní odstranit nežádoucí problémy a trápení, které máte a které rozhodně ve svém životě nechcete. Navíc je potřeba zvážit i možnost, že si vaše tělo „zvyklo“ se pravidelně budit ke „skromné noční svačince“. Nicméně ve vašem případě bych doporučila ještě druhou „vyšetřovací verzi“ spojenou s celkovým vyšetřením. Obraťte se proto na svého praktického lékaře, který vás doporučí ke specialistům.


Ptali jsme se: PhDr. Marta Boučková psycholožka
PTEJTE SE: Pokud máte nějaké dotazy, na které byste rádi znali odpověď, napište nám, my se za vás zeptáme.

27.1.2009 14:29 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.