FITweb

ZPĚT

Vitaminy krásy

Dopřejte si vitaminy nejen zevnitř, ale i zvenku. Namíchejte si koktejl, který si poradí s poškozenými vlasy, oslabenými nehty i pigmentovými skvrnami.

Dlouho se ví, že citronová šťáva se dá použít k bělení a jahodová maska k rozjasnění mdlé pleti. Už staří Římané znali sílu rostlinných olejů, například z oliv, které pomáhají ke zjemnění pokožky i vlasů. K vitaminům v kosmetice se ale v poslední době vracíme čím dál víc. Stále častěji jsou jejich zdrojem borůvky, brusinky, rakytník, třešně, granátové jablko nebo zelený čaj, které patří k účinným antioxidantům a pomáhají nám vyrovnat se se znečištěným ovzduším i nezdravým životním stylem.

VITAMIN C - ROZJASŇUJE

Ačkoli vitamin C vyniká obrovskou silou, sám o sobě je překvapivě křehký, protože jeho molekula oxiduje na vzduchu. Dochází k tomu i při kontaktu s pletí, čímž ztrácí původní efektivitu. Kvůli tomu se čistý vitamin C jen obtížně zapojuje do přípravků v péči o pleť.

Co umí: Patří k nejsilnějším antioxidantům, které snižují ničivé účinky volných radikálů. Redukuje melanin (barvivo) v kůži a rozrušuje pigmentové skvrny. V silnější koncentraci v séru zjemňuje jizvy po akné a vyhladí póry. Využitý v krému zlepšuje jas pleti. U citlivé pleti však může způsobit alergie.

Zdroj: ovoce, zelenina, plody šípku, rakytník a třešně acerola

VITAMIN E - HYDRATUJE

Už v antice byl využíván hlavně v olivovém oleji. Dnes ho kosmetický průmysl objevil v různých exotických surovinách, jako je máslo karité, nebo v rostlinných olejích, například marockém arganovém. V kosmetice je známý pod názvem tokoferol.

Co umí: Vitamin E vrací poškozeným vlasům vitalitu a účinně zabraňuje jejich třepení. Svědčí také suché a popraskané pokožce a nehtům. Dokáže zlepšit hydrataci pleti, zklidňuje a léčí záněty. V kombinaci s vitaminem C se využívá v mléku po opalování pro zklidnění podrážděné pokožky.

Zdroj: rostlinné oleje, máslo z ořechů a semínka, listová zelenina, sójové boby, špenát, kukuřice

VITAMIN A - OMLAZUJE A CHRÁNÍ

Retinol, který byl objeven v roce 1913, je čistou a nejsilnější formou vitaminu A. Přirozeně se vyskytuje v naší kůži a je zodpovědný za to, aby se buňky správně obnovovaly. Když je ho nedostatek, pleť vysušuje a hrubne.

Co umí: Zvyšuje aktivitu dělení buněk a práci enzymů. Je vhodný pro pleť od třiceti let a také pro aknózní pokožku. Při používání retinolu je třeba chránit se proti UV záření, protože může dojít ke vzniku skvrn. Naopak beta-karoten, který je jiným typem vitaminu (provitamin), je vhodné užívat pro ochranu a regeneraci, když je kůže často vystavena slunečním paprskům.

Zdroj: ve formě provitaminů – karotenoidů: mrkev, petržel, rajčata, špenát, meruňky a další barevné ovoce

VITAMIN SKUPINY B - ZPEVŇUJE

Nejznámější je d-panthenol neboli provitamin B5, který patří k tradičním bioaktivním látkám. V živých buňkách se mění na kyselinu panthotenovou (vitamin B5), která je důležitou součástí koenzymu Q10 a je přítomna u mnoha metabolických pochodů. Významný je i další z vitaminů B – biotin, který je součástí kůže, nehtů a vlasů. Už jeho mírný nedostatek zpsůsobuje svědění a šupinatění pokožky, zásadní nedostatek pak mívá za následek zvýšení mastnoty pleti a tvorbu akné.

Co umí: Vyhlazuje povrch vlasů a dodává jim lesk. Jeho samostatné použití se nehodí na jemné vlasy, které je činí ještě jemnějšími a lámavějšími. Většinou se používá v šamponech, kondicionérech a vlasových maskách. Jiná forma tohoto vitaminu – Q10 – se využívá pro zvýšení energie v buňkách, zpevnění pleti v krémech a tělových mlécích a olejích.

Zdroj: luštěniny, obiloviny, droždí a mléčné výrobky


Článek vyšel v časopise Dieta.

21.2.2019 17:02 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.